وبلاگ Blog

رسوب‌زدایی داخل شیرآلات، 7 راهکار برای از بین بردن رسوبات کلسیم

خلاصه :کلسیم پنجمین عنصر رایج در کره زمین است و بیشتر به صورت بی کربنات کلسیم و کربنات کلسیم یافت می‌شود. هردو می‌توانند در آب‌های زیرزمینی حل شده و در نهایت وارد منابع آب مسکونی شوند. در حقیقت آب سخت یک نگرانی رایج در بسیاری از خانه‌ها می‌باشد. با گذشت زمان، آب سخت، حاوی مواد معدنی کلسیم و منیزیوم، سبب ایجاد لکه و پودر گچ مانند بر روی شیر الات حمام، آشپزخانه و روشویی می‌شود.
کلسیم پنجمین عنصر رایج در کره زمین است و بیشتر به صورت بی کربنات کلسیم و کربنات کلسیم یافت می‌شود. هردو می‌توانند در آب‌های زیرزمینی حل شده و در نهایت وارد منابع آب مسکونی شوند. در حقیقت آب سخت یک نگرانی رایج در بسیاری از خانه‌ها می‌باشد. با گذشت زمان، آب سخت، حاوی مواد معدنی کلسیم و منیزیوم، سبب ایجاد لکه و پودر گچ مانند بر روی شیر الات حمام، آشپزخانه و روشویی می‌شود. همه ما با رسوبات موجود در شیرآلات مواجه شده‌ایم و به دنبال رفع گرفتگی شیرآلات بوده‌ایم. پاک کردن گچ شیرآلات در نگاه اول ممکن است دشوار بنظر برسد و نه تنها از نظر ظاهری ناخوشایند است، بلکه می‌تواند شیر را نیز مسدود کند. همچنین رسوبات آب سخت سبب کاهش فشار آب در شیرآلات و سردوش می‌شوند که این امر سبب ناهموار شدن مسیر شاوری حمام و در نتیجه تغییر مسیر آب می‌شود. علاوه بر این قضیه، تجمع کلسیم در لوله‌کشی سبب مسدود شدن هواکش شیر می‌شود و جریان اب را مختل می‌کند. اما از نظر شیمیایی، رسوبات کلسیم نمک هستند و نمک را می‌توان در هر اسیدی حل کرد. خوشبختانه رفع گرفتگی شیرآلات و عاری کردن آن از رسوب فرآیند نسبتا ساده‌ای است. در این مقاله شودر درباره علل گرفتگی شیرآلات و همچنین نحوه پاک کردن رسوب آب بیشتر توضیح خواهیم داد.
  
روشویی مارینو شودر

شیر روشویی ثابت مارینو

رسوب زدایی داخل شیرآلات

همانطور که پیشتر به آن اشاره کردیم، بی‌کربنات کلسیم و کربنات کلسیم در آبهای زیرزمینی به وفور یافت می‌شوند. وجود این دو ترکیب شیمیایی در آب زیرزمینی به معنی وارد شدن آن به منابع آب شهری و در نتیجه شیرآلات ساختمانی می‌باشد. بسیاری از مردم مخصوصا افرادی که از آب چاه استفاده می‌کنند، با مشکل آب سخت روبه‌رو شده‌اند. تجمع رسوبات در لوله‌های ساختمانی می‌تواند سبب ایجاد چندین مشکل عمده شود. یکی از اصلی‌ترین دلایل کاهش جریان آب تجمع کلسیم در آن می‌باشد که این امر علاوه بر کاهش کیفیت جریان آب، سبب از بین رفتن رنگ شیرآلات (کدر شدن آن) و در نتیجه فرسوده شدن آن می‌شود. تمیز کردن شیرآلات بهداشتی به صورت دوره‌ای میتواند از بروز چنین مشکلاتی جلوگیری کند. رسوبات کلسیم به دلیل خاصیت نمکی که دارند می‌توانند در هر نوع اسیدی به راحتی حل شوند. البته توجه داشته باشید که هر نوع پاک کننده قوی شیرآلات می‌تواند شیرآلات شما را کدر کند. پس نمی‌توان از هر نوع اسیدی به خصوص پاک کننده‌های قوی شیرآلات که در بازار عرضه می‌شوند استفاده کرد.  

از بین بردن رسوب روی استیل

پس از تمیز کردن شیرآلات و خشک شدن آن، لکه‌های آب سخت بر روی سطوح ایجاد می‌شوند و مواد معدنی و لکه‌های سفید بر روی آن باقی می‌مانند. استفاده از سرکه سفید برای از بین بردن رسوب روی استیل یکی از بی‌خطرترین راهکارهای پیش روی شماست. همچنین می‌توان از سرکه سفید، جوش شیرین و حتی لیمو استفاده کرد. سرکه به دلیل خاصیت اسیدی که دارد و در عین حال بی‌خطر بودن می‌تواند گزینه‌ای عالی برای جرم‌گیری کارتریج شیر اهرمی، شستشوی ظروف، شستشوی میوه و سبزیجات و ... باشد. برای استفاده از سرکه برای از بین بردن رسوب روی استیل تنها کافی است از یک اسپری آب پاش و یک پارچه استفاده کنید. همچنین به جای پارچه برای مناطقی که دسترسی به آن دشوار است می‌توانید از یک مسواک قدیمی استفاده کنید.

7 راهکار اساسی برای رفع گرفتگی شیرآلات

رفع گرفتگی شیرآلات از رسوبات سخت کار نسبتا آسانی است. در زیر به بررسی 7 راهکار عمده برای تمیز کردن شیرآلات می‌پردازیم. با انجام راهکار های زیر دیگر نیازی به خرید شیرآلات تازه ندارید زیرا مثل روز اول تمیز می شوند

1.تمیز کردن شیرآلات با سرکه

سرکه حاوی اسید استیک است و محلول مناسبی برای حل کردن رسوبات معدنی مزاحم به شمار می‌رود. بسیاری از افراد به دلیل خاصیت پاکسازی سرکه سفید آن را در خانه نگهداری می‌کنند. به همین دلیل به راحتی میتوان در هر خانه‌ای آن را پیدا کرد و سرکه سفید بهترین گزینه پیش رو برای پاک کردن گچ شیرآلات می‌باشد. هر نوع سرکهای می‌تواند در تمیز کردن شیرآلات مفید باشد اما سرکه سفید 3 درصدی بیشتر از هرچیزی مورد استفاده قرار می‌گیرد و قوی‌ترین محلول سرکه موجود در بازار می‌باشد. برای شروع فرآیند تمیز کردن شیرآلات سفید به وسیله‌های زیر احتیاج دارید:
 • سرکه سفید
 • مسواک قدیمی
 • نایلون
 • کش
 • دستمال توالت
 • پارچه
اول از همه مسواک قدیمی را در سرکه قرار دهید. سپس آن را از ظرف سرکه بیرون بیاورید و قسمت‌هایی که رسوبات بر روی آن جمع شده‌اند را با آن تمیز کنید. یکی از دلایل استفاده از مسواک تمیز کردن مناطقی است که با پارچه قابل دسترسی نیستند.  مسواک کمک می‌کند تا بتوان به فضاهای غیرقابل دسترس، بین دسته‌ها یا پایه شیر که مستعد رسوبات بیشتری هستند دسترسی پیدا کرد. سپس یک دستمال کاغذی را به سرکه آغشته کنید و قسمت‌هایی را که پوشیده از جرم است را کاملا بپوشانید. این کار سبب می‌شود تا سرکه تبخیر نشود و رسوبات را در خود حل کند.
در این مدت می‌توانید پرلاتور را از شیر جدا کرده و آن را در ظرف حاوی سرکه غوطه‌ور کنید و تا زمان حل شدن جرم شیرآلات به آن زمان دهید. اگر پرلاتور شما به شیوه‌ای تعبیه شده که نمی‌توانید آن را جدا کنید تنها کافی است چند قاشق غذاخوری سرکه را در نایلون بریزید و آن را با کش به دهانه شیر ببندید. اجازه دهید تا سرکه یک ساعت و یا حتی کمی بیشتر بر روی شیرآلات بماند. اگر پرلاتور را در سرکه غوطه‌ور کرده‌اید بهتر است یک شبانه روز در آن بماند. پس از گذشت یک ساعت با پارچه میکروفایبر‌ کاملا شیرالات را تمیز کنید تا سطح آن عاری از هرگونه ماده پاک کننده‌ای شود. سپس با پارچه‌ای دیگر شیر آب را کاملا خشک کنید تا رطوبت باقی مانده بر روی آن کاملا از بین برود.  

2.تمیز کردن شیرآلات با شیر

شاید تعجب کنید اما شیر می‌تواند رسوبات کلسیم را کاملا از بین ببرد. در حالی که شیر حاوی اسید لاکتیک است و رسوبات را در خود حل می‌کند، از غلظت کمی برخوردار است. این به این معناست که فرایند حل شدن کلسیم در شیر نسبت به سرکه و سایر مواد طولانی‌تر خواهد بود. نحوه استفاده از شیر نیز دقیقا مانند سرکه است. تنها تفاوت این دو در زمان باقی ماندن آن بر روی شیر است. اجازه دهید تا محلول ترکیبی بیشتر بر روی شیر باقی بماند.

3.تمیز کردن شیرآلات با آب مرکبات

مرکباتی چون لیمو و لیموترش بر روی مواد معدنی معجزه می‌کنند! آب این میوه ها حاوی اسید سیتریک است که به سرعت رسوبات کلسیم را در خود حل می‌کند. بنابراین تنها کاری که لازم است انجام دهید، گرفتن آب چند عدد لیمو است. آب لیمو را بر روی رسوبات بزنید. اگر لیموی تازه ندارید، می‌توانید از آب لیمو استفاده کنید و درست مانند روشی که برای سرکه بکار برده شد آن را بر روی شیرآلات بزنید. اسید سیتریک مواد معدنی چون کلسیم را سریعا در خود حل می‌کند. به همین دلیل لازم نیست که مدت طولانی بر روی شیر الات باقی بمانند. شما همچنین می‌توانید از آب پرتقال یا گوجه فرنگی استفاده کنید. اما آب لیمو به عنوان پاک کننده قوی شیرآلات شناخته می‌شود و بسیار قوی‌تر از این دو می‌باشد.
بیشتر بخوانید: 9 مدل شیر حمام معروف در بازار؛ انواع شیر حمام شودر

4.نوشابه

نوشابه حاوی اسید فسفریک است و این قابلیت را دارد تا رسوبات کلسیم را در خود حل کند. نوشابه‌های گازدار کولا دقیقا همان چیزی است که به آن احتیاج دارید. چراکه نوشابه کولا حاوی اسید فسفریک کافی برای جرم گیری شیرآلات می‌باشد. البته توجه داشته باشید که شکر موجود در نوشابه باعث ایجاد چسبندگی بر روی سطح شیرالات می‌شود. بنابراین پس از اتمام تمیز کردن شیرآلات بهداشتی باید آن را کاملا بشویید. حتما پس از شستشوی شیرالات آن را کاملا با پارچه خشک کنید. در صورتی که آن را نشویید رسوبات سخت موجود در آب دوباره بر روی سطح شیر باقی می‌مانند.

5.پاک کننده قوی شیرآلات  

اگر از محصولات خانگی برای تمیز کردن شیرآلات خوشتان نمی‌آید، می‌توانید از محصولات پاک کننده موجود در بازار استفاده کنید. پاک کننده قوی شیرآلات در طیف متنوعی از برندها و مدل‌های مختلف عرضه می‌شوند و شما می‌توانید آن‌ها را از سوپرمارکت‌ها و فروشگاه‌های بزرگ تهیه کنید. پاک کننده شیرآلات و سینک ظرفشویی انتخاب مناسبی است. اسید لاکتیک یکی از اصلی‌ترین مواد تشکیل دهنده پاک کننده قوی شیرآلات است. قبل از خرید هر محصول پاک کننده‌ای حتما به برچسب "پاک کننده شیرآلات و سطوح" دقت فرمایید، چراکه پاک کننده‌های چند منظوره و سایر محصولات می‌توانند صدمات جبران ناپذیری را به شیرآلات شما وارد کنند.

6.تمیز کردن شیرآلات با جوش شیرین

جوش شیرین یکی از ارزان‌ترین و مقرون به صرفه‌ترین راهکارهای موجود برای تمیز کردن جرم شیرآلات است. خاصیت رسوب زدایی جوش شیرین در ترکیب با سرکه چند برابر خواهد شد. ترکیب جوش شیرین با سرکه سبب می‌شود تا مواد معدنی بسیار آسان‌تر حل شوند. برای تمیز کردن شیرآلات با جوش شیرین تنها کافی است که 2/1 فنجان جوش شیرین را با 4/1 فنجان سرکه سفید و یک قاشق غذاخوری روغن زیتون ترکیب کنید. مطمئن شوید که محلول ترکیب شده تمام نواحی رسوب را پوشانده است. اجازه دهید تا به مدت 10 دقیقه محلول روی سطح باقی بماند و پس از آن با یک دستمال خشک شروع به پاک کردن آن کنید. سپس دستمال دیگری را با آب گرم خیس کنید و بر روی شیرآلات بکشید تا هرگونه ماده‌ای که بر روی آن باقی مانده است شسته شود. در آخر با دستمال توالت یا پارچه میکروفایبر آن را به خوبی خشک کنید. خشک نکردن شیرآلات پس از شستشو سبب ایجاده لکه بر روی آن می‌شود.

7.تمیز کردن شیرآلات با لیمو

بسیاری از پاک کننده‌های قوی شیرآلات حاوی هیدروکلریک اسید یا فسفریک اسید هستند. اما لیمو یک راه حل سریع و خانگی برای پاک کردن رسوب شیرآلات می‌باشد. لیمو حاوی اسید سیتریک است و راه حلی غیر سمی برای رسوب زدایی شیرآلات از هرگونه مواد معدنی می‌باشد. لیمو را به دو قسمت تقسیم کنید سپس آن را به شیرآلات خود بزنید و با یک کیسه پلاستیکی آن را کاملا بپوشانید. برای اینکه مطمئن شوید که تمام قسمت‌های شیرآلات با لیمو و کیسه پلاستیکی پوشانده شده‌اند بهتر است که با یک کش پلاستیکی ابتدا و انتهای کیسه را ببندید. برای چند ساعت اجازه دهید تا لیمو بر روی شیرالات باقی بماند. بعد از چند ساعت متوجه معجزه بینظیر اسید سیتریک خواهید شد. کیسه پلاستیکی را دور بریزید و با اسکاچ ظرفشویی شیرآلات را تمیز کنید. سپس با یک پارچه تمیز و خشک باقی مانده لیمو را پاک کنید و آن را با دستمال توالت تمیز کنید.

شیر روشویی یونیک پلاس
شیر روشویی یونیک پلاس

چگونه از تجمع کلسیم بر روی شیرآلات جلوگیری کنیم؟

مشکل کلسیم که در اثر آب سخت بوجود می‌آید به مرور زمان ایجاد می‌شود و از ماشین ظرفشویی تا شیر حمام را تحت تاثیر قرار می‌دهد. بنابراین جلوگیری از تجمع کلسیم بر روی شیر آب برای بهبود عملکرد و ظاهر بهتر امری ضروری است. یکی از بهترین راه‌ها برای جلوگیری از بروز مشکل در لوازم خانگی، لوله‌ها و شیرآلات نصب سیستم نرم کننده آب است. سیستم نرم کننده آب از طریق تبادل یونی آب را تصفیه می‌کند و منیزیوم و کلسیم موجود در آب را از بین می‌برد. اگر از این سیستم استفاده نمی‌کنید حتما هر هفته باید به وسیله سرکه سفید یا آب لیمو شیرآلات را تمیز نگه دارید و از مسدود شدن پرلاتور به این وسیله جلوگیری کنید.
یک پاک کننده جادویی را برای تمیز کردن سریع و راحت لکه‌ها در دسترس داشته باشید و همیشه سینک و شیرآلات را بعد از هربار استفاده با یک حوله تمیز خشک کنید تا از ایجاده لکه بر روی آن جلوگیری شود. زمانی که یک شیر آب زیبایی ظاهری و فشار آب خود را از دست می‌دهد، ذخایر آب سخت و معدنی مقصر اصلی آن هستند. تمیز کردن هفتگی شیرآلات سبب می‌شود تا کلسیم نتواند بر روی آن انباشته شود.

تمیز کردن شیرآلات مشکی مات

شیرآلات مشکی مات یکی از ترندترین و محبوب‌ترین شیرآلات آشپزخانه و سرویس بهداشتی به شمار می‌روند. بنابراین به دلیل نو بودن این نوع از شیرآلات درباره نحوه تمیز کردن شیرآلات مشکی اطلاعات بسیار کمی وجود دارد. چگونه می‌توان شیرآلات مشکی را رسوب زدایی کرد؟
 • از رسوب زدایی شیرآلات مشکی با استفاده از پاک کننده قوی شیرآلات اکیدا خودداری کنید. پاک کننده‌های قوی شیرآلات به روکش شیر مشکی آسیب می‌زنند.  
 • به دلیل حساس بودن شیرالات مشکی ممکن است مستعد ساییدگی بیشتری نسبت به سایر شیرالات باشند. به همین جهت نسبت به شیرالات استیل بیشتر باید مراقب این نوع از شیرالات بود.
 • برای تمیز کردن شیرالات مشکی مات باید از ترکیب سرکه سفید و آب گرم استفاده کنید و مقداری صابون ملایم به آن اضافه کنید و آن را در آب پاش بریزید. استفاده هفتگی از این ترکیب سبب می‌شود تا لکهها و قطرات باقی مانده بر روی شیر آب از بین بروند. پس از تمیز کردن شیر آب به این روش حتما با یک پارچه میکروفایبر آن را خشک کنید.
 • اگر سر شاوری علم دوش شما رسوب گرفته است، توصیه می‌شود یک کیسه پلاستیکی پر از محلول سرکه سفید و صابون را با استفاده از کش به سر دوش بپیچید و بگذارید چند ساعت در آن باقی بماند. اینکار سبب رسوب زدایی شاوری علم دوش شما خواهد شد و رنگ مشکی اولیه شیر را باز می‌گرداند.  
 • هنگام تمیز کردن شیر مشکی بیش از حد از سرکه استفاده نکنید. چراکه استفاده بیش از حد از سرکه می‌تواند به روکش مشکی آسیب وارد کند.
شیر روشویی ایتن

تمیز کردن شیرآلات سفید

برای تمیز کردن شیرالات سفید درست مانند سایر شیرآلات از سرکه سفید استفاده کنید. استفاده از پاک کننده شیرالات نیز می‌تواند تاحد زیادی موثر باشد. برای درست کردن محلول سرکه سفید مقدار مساوی سرکه سفید و آب را بایکدیگر مخلوط کنید و آن را بر روی شیرالات بزنید. هنگامی که محلول را بر روی شیرالات خود زدید آن را همان لحظه پاک نکنید و اجازه دهید چند ساعت روی آن باقی بماند. رسوبات قهوه‌ای مایل به قرمز را با لیمو تمیز کنید. آهن و زنگ زدگی را باید با استفاده از محصولات اسیدی پاک کنید. بوراکس و آب لیمو را بایکدیگر ترکیب کنید تا ماده خمیری شکل به دست آید. ماده خمیری شکل به دست آمده را بر روی پارچه بزنید و با استفاده از آمونیاک آب رسوبات سبز رنگ را بشویید. مقدار مساوی از آمونیاک و آب را با هم مخلوط کرده و با دستمال روی شیر آب بکشید. برای تمیز کردن رسوبات تیره‌تر از ترکیب هیدروژن پراکسید (آب اکسیژنه) و پتاسیم بی تارتارات استفاده کنید. ترکیب این دو سبب ایجاد ماده‌ای خمیری شکل می‌شود. سپس این خمیر را به شیر آب بمالید و بگذارید برای مدتی روی آن باقی بمانند. همچنین می‌توانید سرکه سفید و مقداری صابون ملایم را با هم مخلوط کنید تا لکههای قوی و سخت را از بین ببرید. آن را با جوش شیرین مخلوط کرده و بمالید. سپس خمیر را بشویید و شیر آب را خشک کنید.
پاک کردن لبه‌ها و سطوح غیرقابل دسترس شیرآلات نیز درست مانند سایر قسمت‌ها بسیار مهم است. در بیشتر مواقع، آلودگی بیشتر در نواحی لبه شیرآلات درست جایی که سینک روی آن تعبیه شده است تجمع می‌یابد. با استفاده از صابون ظرفشویی با یک مسواک قدیمی به عنوان ابزار تمیز کردن شیر، لبههای شیر آب را تمیز کنید. شیر آب را با استفاده از پارچه تمیز خشک کنید.
 
منتشر شده در تاریخ 1402/03/16

نظر خود را ثبت کنیدمطالب مرتبط

مشاهده آرشیو