چطور شیرآلات مناسب انتخاب کنیم؟

Summary :بدون شک خرید شیرآلات ساختمانی یکی از مهم‌‌ترین اقداماتی است که برای ساختمان باید انجام داد. از طرفی شیرآلات آشپزخانه، نسبت به سایر شیرآلات منزل بیشتر استفاده می‌شوند. به همین دلیل لازم است تا هنگام خرید شیرآلات آشپزخانه به نکات مهمی توجه کنیم.
بدون شک خرید شیرآلات ساختمانی یکی از مهم‌‌ترین اقداماتی است که برای ساختمان باید انجام داد. از طرفی شیرآلات آشپزخانه، نسبت به سایر شیرآلات منزل بیشتر استفاده می‌شوند. به همین دلیل لازم است تا هنگام خرید شیرآلات آشپزخانه به نکات مهمی توجه کنیم. توجه به این نکات کمک می‌کند تا ما بتوانیم شیرآلاتی با کیفیت و متناسب با نیز خود داشته باشیم. در ادامه قصد داریم راجع به مهم‌‌ترین نکات در انتخاب شیرآلات آشپزخانه صحبت کنیم.
 

مروری بر مهم‌‌ترین ویژگی‌های شیرآلات آشپزخانه

اگر گذری به بازار شیرآلات داشته باشید، با تنوع بسیار بالای شیرآلات ساختمانی مواجه می‌شوید؛ اما کدام شیر برای آشپزخانه مناسب‌تر است؟ در ادامه به مهم‌‌ترین ویژگی شیرآلات آشپزخانه اشاره خواهیم کرد.

سایز مناسب
اولین نکته برای خرید شیرآلات آشپزخانه، تعیین سایز مناسب است. به طور کلی باید شیرآلات اندازه‌‌‌ای متناسب با سینک شما داشته باشند. سینک ظرفشویی شما چند لگن دارد؟ عمق و عرض هر کدام از آن‌ها چه اندازه‌‌‌ای است؟
علاوه بر این شیرآلات ظرفشویی باید ارتفاع مناسبی داشته باشند تا بتوانید در سینک ظروف بزرگ مانند قابلمه‌ها را بشویید. فاصله دهانه پاشش آب یکی دیگر از نکات مهم برای انتخاب شیرآلات است. میزان پاشش آب نباید به اندازه‌‌‌ای باشد که اطراف سینک ظرفشویی خیس شود. قطر سوراخ‌های به وجود آمده برای شیر و کانتر پشت سینک هم باید برای انتخاب مورد بررسی قرار گیرد. از سویی دیگر فضای مورد نظر برای نصب شیر باید به اندازه کافی بزرگ باشد تا اهرم‌های شیر به راحتی بتوانند حرکت کنند.

نوع طراحی شیر ظرفشویی
دکوراسیون آشپزخانه شما چگونه است؟ بدون شک باید طرحی از شیرآلات را انتخاب کنید که با دکوراسیون شما تناسب داشته باشند. در غیر این صورت ناهماهنگی و بی‌نظمی در فضا به چشم می‌آید. در بازار می‌توانید تنوعی از شیرآلات مختلف را پیدا کنید. در ادامه طرح‌های مختلف شیرآلات را متناسب با فضای آشپزخانه ذکر خواهیم کرد.
اگر فضای آشپزخانه شما طراحی کلاسیک دارد، بهتر است از شیرآلاتی با طرح سنتی استفاده کنید.
شیرآلات مدرن بیشتر مناسب آشپزخانه‌هایی  با طراحی مدرن یا دکوراسیون مینیمال هستند.
در میان انواع شیرآلات می‌توانید طرح‌های معمولی زیادی را هم پیدا کنید. طرح‌های معمولی را می‌توان هم برای سبک مدرن و هم برای آشپزخانه‌‌‌ای با سبک سنتی مناسب دانست.
اگر قصد نصب شیرآلات برای آشپزخانه‌های صنعتی و یا رستوران‌ها را دارید، بهتر است از شیرآلاتی با طرح تجاری استفاده کنید. این مدل شیرآلات به خوبی می‌توانند نیاز شما را در سطح کلان برآورده کنند.

میزان قوس شیر آب
یکی دیگر از نکاتی که هنگام انتخاب شیرآلات آشپزخانه باید به آن توجه داشته باشید، میزان قوس شیر آب است. اگر به مدل انواع شیرآلات دقت کنید، برخی از آن‌ها دارای قوسی در بدنه با ارتفاع زیاد هستند. این مدل شیرآلات به شما این امکان را می‌دهند تا بتوانید ظروف بزرگ را به راحتی در سینک بشویید. بدین ترتیب می‌توانید پارچ‌های بزرگ، قابلمه‌هایی  با ارتفاع زیاد و... را در سینک آشپزخانه شست و شو دهید.
وجود قوس با ارتفاع زیاد در بدنه شیرآلات ساختمانی باعث زیبایی بیشتر آن‌ها نیز می‌شود. بدین ترتیب اگر به دنبال ایجاد زیبایی بیشتر در آشپزخانه خود هستید، باید شیرآلاتی با ارتفاع و قوس بدنه زیاد انتخاب کنید. از سویی دیگر شیرآلاتی با قوس و ارتفاع کمتر نیز در بازار موجود هستند. این نوع شیرآلات هم می‌توانند برای هر نوع طراحی در منزل مناسب باشند؛ اما نمی‌توان ظروف بزرگ را به راحتی با آن‌ها شست.
 

 
قابلیت پخش آب
در برخی از مدل‌ها، شیرآلات صرفا می‌توانند آب را در یک نقطه بریزند، اما در چند سال اخیر شیرآلاتی با قابلیت توزیع بهتری تولید شده‌اند. امروزه شیرآلات دارای کلاهک‌هایی  هستند که آب را به شکل مناسب‌تری در سطح گسترده پخش می‌کنند. به همین دلیل خرید این نوع شیرآلات ساختمانی به ویژه برای آشپزخانه توصیه می‌شود.
برخی از انواع شیرآلات دارای یک شیلنگ نیز هستند. این شیلنگ را می‌توان از سرشیر جدا و آب را به فواصل دورتری از شیر توزیع کرد. استفاده از شیرآلات شیلنگ‌دار خیلی راحت‌تر از مدل‌هایی  با بدنه ثابت است.

تعداد اهرم در شیرآلات
شیرآلات در بازار در دو نوع تک اهرم و دو اهرم وجود دارند. هر کدام از این دسته‌ها را می‌توان به زیرمجموعه‌های مختلفی تقسیم کرد. شیرآلاتی که تک اهرمی هستند می‌توانند در فضای کمتری نصب شوند. از طرفی شیرآلاتی که دو اهرم دارند، باید در فضای بزرگتری قرار گیرند. زیرا حجم بیشتری اشغال می‌کنند.
در برخی مدل‌ها یک اهرم سوم نیز وجود دارد. این اهرم سوم را می‌توان از بدنه شیر به آسانی جدا کرد. در اکثر مواقع از اهرم سوم شیرآلات برای اسپری کردن آب به نقاط متفاوت سینک استفاده می‌شود.

 

 
جنس شیرآلات ساختمانی
جنس شیرآلات یکی از مهم‌‌ترین نکاتی است که باید همیشه به آن توجه کنید. جنس بدنه و نوع روکش به کار رفته در شیرآلات، تعیین کننده کیفیت شیرآلات هستند. اگر شیرآلات از جنس بدنه و روکش خوبی ساخته شده باشند، طول عمر بالایی خواهند داشت. زیرا در برابر آسیب‌های فیزیکی یا زنگ زدگی و.... مقاومت خوبی از خود نشان می‌دهند. علاوه بر این جنس روکش شیرآلات تعیین کننده این است که میزان لکه‌گیری شیر چقدر خواهد بود. در ادامه راجع به انواع متریال‌هایی  که برای روکش شیرآلات استفاده می‌شود، اشاره خواهیم کرد.
  • کروم: این جنس دوام خیلی زیادی دارد و به همین دلیل برای انواع شیرآلات ساختمانی و به ویژه شیرآلات آشپزخانه مورد استفاده قرار می‌گیرد.
  • نیکل: این متریال هم مقاومت بسیار بالایی در برابر آسیب‌های فیزیکی مانند خوردگی و سایش از خود نشان می‌دهد.
  • مس: شیرآلاتی که از جنس مس ساخته شده باشند، اغلب قیمت بالایی دارند. با این وجود دوام این مدل شیرآلات نیز بسیار بالا است. شیرآلات تولید شده از جنس مس را می‌توان برای آشپزخانه‌هایی  با سبک کلاسیک مناسب دانست.
  • فولاد ضد زنگ: قیمت شیرآلات ساخته شده از فولاد ضد زنگ مقرون به صرفه است. علاوه بر این شیرآلات ساخته شده از فولاد بسیار مقاوم هستند.

کلام آخر

اگر به دنبال خرید شیرآلاتی برای آشپزخانه هستید، باید به نکات مهمی هنگام خرید توجه داشته باشید. در این مطلب راجع به مهم‌ترین نکات قبل از خرید شیرآلات صحبت کردیم. با خواندن این مطلب می‌توانید با انواع شیرآلات آشپزخانه و ویژگی‌های هر کدام آشنا شوید.