وبلاگ Blog

هر آنچه که لازم است درباره شیرالات بدانید.

خلاصه :شیر حمام و شیر آشپزخانه در انواع، سبک، جنس، کیفیت و رنگ‌های مختلفی عرضه می‌شوند. انتخاب شیرالات باید با دقت بسیاری صورت گیرد. چراکه شیرالاتی که شما انتخاب کنید، باید برای سال‌های طولانی برای شما کار کند و علاوه بر این باید با سایر وسایل حمام شما مطابقت داشته باشد. شیرالات باکیفیت باید به طوری طراحی شوند که هم از نظر ظاهر و هم از نظر کیفیت در جایگاه استانداردی قرار گرفته باشند.
انتخاب شیرآلات ساختمانی ممکن است پیچیده‌تر از آن چیزی باشد که تصورش را می‌کنید. همانطور که برای خرید وان و میز روشویی حمام زمان زیادی صرف می‌کنید، برای تهیه ست شیرالات حمام و آشپرخانه نیز باید سلیقه زیادی به خرج بدهید تا علاوه بر طراحی زیبا، از کیفیت بالایی نیز برخوردار باشند. چه بخواهید برای نصب آن خودتان دست بکار شوید و یا از نصاب حرفه‌ای استفاده کنید، بهتر است درباره نوع و سبک شیرآلات تحقیق کنید. شاید در ظاهر موضوع بی‌اهمیتی به نظر برسد، اما شیرالات حمام و آشپزخانه در انواع، سبک، جنس، کیفیت و رنگ‌های مختلفی عرضه می‌شوند. انتخاب شیرالات باید با دقت بسیاری صورت گیرد. چراکه شیرالاتی که شما انتخاب کنید، باید برای سال‌های طولانی برای شما کار کند و علاوه بر این باید با سایر وسایل حمام شما مطابقت داشته باشد. شیرالات باکیفیت باید به طوری طراحی شوند که هم از نظر ظاهر و هم از نظر کیفیت در جایگاه استانداردی قرار گرفته باشند. هنگام انتخاب انواع شیرالات حمام و آشپرخانه باید به سه نکته حتما توجه کنید. انعطاف‌پذیری بالا، طراحی و هزینه. اینکه چه مقدار بودجه‌ای برای هر یک از این محصولات تعیین می کنید کاملاً به شما بستگی دارد و بر اساس محدوده پروژه و بودجه شما متفاوت خواهد بود، اما تمرکز بر ترکیبی از این سه می‌تواند برای فهمیدن آنچه به دنبال آن هستید بسیار مفید باشد. اگر به دنبال ساخت و یا بازسازی خانه خود هستید حتما این مقاله را تا آخر مطالعه کنید.

کاربرد شیرآلات شودر

پر استفاده‌ترین وسیله در خانه شما چه وسیله‌ای است؟ چراغ؟ کولر؟ توالت؟ احتمالا از این قضیه متعجب خواهید شد اما شیرآلات آشپزخانه و شیرآلات سرویس بهداشتی پر استفاده‌ترین وسایل هر خانه‌ای هستند. شیرالات در طول روز به جهت پاکسازی دست و صورت و یا وسایل خانگی مورد استفاده قرار می‌گیرند و پس از همه‌گیری کرونا به جهت استفاده مداوم از شیرالات برای شستن دست‌ها بیش از پیش مورد اهمیت واقع شدند. در حالی که عملکرد شیرآلات توالت و آشپرخانه یکسان است و هر دو در تامین آب مورد نیاز (شستشوی ظروف، شستشوی دست و صورت و ...) به شما کمک می‌کنند، از نظر ظاهر و قابلیت استفاده کاملا متفاوت هستند. ممکن است فکر کنید که هر دو نوع شیرآلات می‌توانند به جای یکدیگر مورد استفاده قرار گیرند. اما در حقیقت اینگونه نیست. هر نوع از شیرالات برای نوع خاصی از سینک طراحی شده‌اند و به روش خاصی عمل می‌کنند.

شیرآلات آشپزخانه

شیر آشپرخانه یکی از پراستفاده‌ترین وسیله‌های آشپرخانه است. شیر آشپزخانه برای انجام فعالیت‌های روزانه چون تهیه غذا، پخت و پز، تمیز کردن و ضدعفونی کردن مواد خوراکی مورد استفاده قرار می‌گیرند. از تمام وسایل خانگی، شیرآلات رایج‌ترین وسیله‌ای هستند که بیشترین تعامل را با آن دارید. انتخاب شیرالات باکیفیت نه تنها عملکرد فعالیت‌هایی را که در آشپزخانه انجام می‌دهید افزایش می‌دهند، بلکه به گونه‌ای نشان‌دهنده سلیقه شما می‌باشد.  

دوش حمام

شیر دوش یا همان دوش حمام به سر دوش و گاهی اوقات به شیرآلات وان و دسته‌های کنترل‌کننده آن گفته می‌شود. شیرآلات دوش و کنترل‌کننده‌های آن را گاهی اوقات دوش حمام می‌نامند. برخلاف سر دوش، اکثر قسمت‌های دوش حمام از جمله دریچه‌ها (وَلوها) در داخل دیوار و به دور از دید نصب می‌شوند. دریچه‌های شیر عمدتا به صورت جداگانه از سایر اکسسوری‌های دوش حمام فروخته می‌شوند. توجه داشته باشید که از آنجایی که قطعات دوش حمام به صورت جفت کار می‌کنند (وَلو و تریم)، حتما باید توسط یک سازنده خاص طراحی شوند.


 

شیر توالت (بیده)

شیر بیده یا به اصطلاح "خودشور" از اکسسوری‌های اصلی سرویس بهداشتی به شمار می‌رود. بیده توالت فرنگی یک راه‌حل ایده‌آل برای آن دسته از افرادی است که دغدغه شستشو پس از استفاده از توالت فرنگی را دارند. بیده یا همان خودشور استفاده ازدستمال توالت را برای افرادی که از توالت فرنگی استفاده می‌کنند به حداقل می‌رساند. در توالت‌های ایرانی بیده به صورت همان شیر در قسمت دیوار و به صورت شیر روکار یا شیر توکار نصب می‌شوند. اما در توالت‌های فرنگی، بیده وسیله‌ای است که در توالت و به عنوان بخشی، به آن متصل خواهد شد. به طور کلی برای استفاده از بیده نیازی به برق ندارید و استفاده از آن بسیار آسان‌تر از چیزی است که فکر می‌کنید. اتصال بیده آب را از لوله به سمت لوله شلنگ هدایت می‌کند. منبع آبی بیده همان منبع تغدیه شیر دوش حمام یا شیر روشویی است.


 

مدل‌های مختلف شیرالات

1.شیرآلات مرکزی شودر

شیرالات مرکزی یکی از رایج‌ترین مدل‌های شیرالات است. شیرالات مرکزی عموما دارای یک یا دو دسته برای کنترل دما و فشار آب هستند. شیرآلات مرکزی با ایجاد سه سوراخ در روشویی طراحی می‌شوند. برخی از شیرالات مرکزی دارای دو دسته هستند که با فاصله 10 سانتی متر از یکدیگر نصب خواهند شد.

2.شیرآلات تک اهرمی شودر

شیر آب تک دسته‌ای یا اهرمی دقیقا همان چیزی است که از نام آن پیداست. شیرهای تک اهرمی را می‌توان به وسیله دسته آن از نظر فشار و دما کنترل کرد. دسته شیرالات تک اهرمی در سمت چپ یا راست و یا در قسمت بالای شیر واقع شده است. نصب شیر تک اهرمی بر روی روشویی نسبتا آسان‌تر از مدل مرکزی است، چراکه مدل تک اهرمی به سوراخ کاری کمتری نسبت به دو اهرمی نیاز دارد. شیر تک اهرمی جزء آسان‌ترین شیرالات برای نصب می‌باشد به طوری که می‌توانید خودتان آن را نصب کنید. همچنین علی رغم نوسانات قیمت شیرالات در بازار تهران، شودر ارزان‌ ترین شیرالات اهرمی را عرضه می‌کند که در کنار قیمت مقرون به صرفه، کیفیت بینظیری را در اختیار شما می‌گذارد.  


 

3.شیرآلات سه تکه شودر

شیرالات سه تکه یا واید اسپرید همانطور که از نام لاتین آن پیداست، از سه بخش مجزا تشکیل شده‌اند. این مدل شیرالات از نظر ظاهری بسیار شبیه به مدل شیرالات مرکزی شودر هستند. با این تفاوت که دو دسته آن به جای اینکه به شیر آب متصل باشد، بر روی روشویی قرار گرفته است. اتصال دسته‌های این مدل از شیرالات زیر روشویی تعبیه شده است. شیر سه تکه دارای دهانه‌های مجزا در هر دسته برای فشار و کنترل دما می‌باشند. دسته‌های شیرآلات 25.5 سانتی متر از یکدگیر فاصله دارند. نحوه نصب این مدل از شیر آب به صورت استاندارد در دو طرف شیر آب قرار گرفته است. اما در کل از قانون خاصی پیروی نمی‌کند. شما می‌توانید دو دسته آن را در یک سمت نصب کنید. یکی از مزایای اصلی شیرالات سه تکه، فشار آب بالاست، چراکه ورودی آب گرم و سرد آن از یکدیگر کاملا مجزا است. شما می‌توانید شیرالات شودر مدل سه تکه را در فروشگاه‌ شیرالات مختلف در سطح شهر تهران و سایر شهرستان‌ها تهیه کنید. 


 

4.شیرآلات بریج شودر

اگر به دنبال ترکیب سبک قدیمی و مدرن برای شیرالات ساختمانی خود هستید، یقینا از مدل بریج خوشتان خواهد آمد.  بریج (پل) به این معنی است که دسته اهرم‌ها و شیر آب همه از یک قسمت منشعب می‌شوند. در مدل بریج به جای شیر آب، دسته‌های آن به سینک روشویی وصل خواهند شد و به جای سه سوراخ دارای دو سوراخ در قسمت روشویی می‌باشد. شیرالات بریج معمولا برای سینک‌های توکار پیشنهاد می‌شوند. این مدل از شیر آب به دلیل داشتن فضای خالی در زیر شیر می‌تواند برای شیر روشویی حمام بسیار مناسب باشند. علاوه بر این، شیرالات بریج به دلیل دسترسی بهتری که ایجاد می‌کنند، به کاربر این امکان را می‌دهد که به راحتی بتوانند شیرآلات روشویی خود را تمیز کنند. شیرالات بریج بیشتر در محیط‌های حرفه‌ای مورد استفاده قرار می‌گیرند چراکه اولویت این مدل شیرآلات رعایت بهداشت است. دمای شیر به وسیله دو دسته آن کنترل می‌شود و بیشتر مدل‌های آن دارای شاوری هستند.

5.شیرآلات توکار روشویی شودر

شیرآلات دیواری که بیشتر با روشویی‌های وال هنگ همخوانی دارند، برای حمام و آشپزخانه‌های مدرن طراحی شده‌اند. قبل از خرید شیر الات دیواری حتما فاصله آن را با کاسه روشویی اندازه‌گیری کنید. چراکه در برخی از موارد ممکن است فاصله شیر با سینک همخوانی نداشته باشد و در نتیجه ظاهر و عملکرد غیراستانداردی ایجاد کند. شیرالات دیواری این امکان را به شما می‌دهند تا بدون نگرانی بتوانید هر زمان که خواستید کاسه روشویی خود را تعویض کنید. شیرالات توکار دیواری در اندازه، رنگ و سبک‌های مختلفی عرضه می‌شوند. امروزه بسیاری از افراد شیرآلات توکار دیواری را به دلیل داشتن عملکرد و ظاهر بهداشتی‌تر برای حمام و سرویس بهداشتی خود انتخاب می‌کنند. یکی از مزایای عمده شیرآلات توکار شودر پاکیزگی بهتر در نگهداری از سینک روشویی و اطراف آن است. از آنجایی که رسوبات و کلسیم تمایل زیادی به جمع شدن در پشت کاسه روشویی دارند، قرار گرفتن شیرالات توکار بر روی دیوار می‌تواند تا حد زیادی این آلودگی را کاهش دهد.


 

6.شیرآلات دیواری وان حمام شودر

شیرالات دیواری وان دقیقا مشابه شیرالات دیواری حمام و ... هستند. تنها تفاوت شیرآلات دیواری وان حمام با سایر مدل‌ها این است که بر پشت دیوار وان حمام تعبیه خواهند شد. هم شیر آبریز و هم دسته‌های شیر مستقیما به خود وان وصل شده‌اند. این مدل از شیرالات شیر شاوری ندارند و تنها به عنوان یک شیر مستقل برای وان عمل خواهند کرد. معمولا شیرالات حمام توکار فاقد شیر دیواری وان حمام هستند و معمولا برای وان‌های پنجه‌ای یا ایستاده استفاده می‌شوند. به دلیل جدا بودن محل لوله‌کشی شیرآلات دیواری از شاوری وان، به مقداری کار اضافی برای نصب احتیاج خواهید داشت. حتی ممکن است برای عملکرد بهتر به یک شیر دایورتر نیاز داشته باشید. این مدل از شیرآلات علاوه بر ایجاد ظاهر زیبایی که به وان می‌دهند می‌توانند بسیار کارآمد باشند. به خصوص برای وان‌های کلاسیک، شیرآلات دیواری وان حمام می‌توانند بسیار شیک باشند.

7.وان پر کن توکار شودر

احتمالا وان پرکن‌های توکار را در حمام‌هایی با وان بزرگ مشاهده کرده‌اید. وان پرکن توکار نیز بدون شاوری عرضه می‌شوند. این مدل از شیرآلات به جای اینکه بر روی دیوار نصب شوند بر لبه خود وان تعبیه خواهند شد. اگر وان شما از مدل توکار می‌باشد این مدل شیرالات می‌تواند برای شما انتخاب مناسبی باشد. نصب این شیرالات ممکن است کمی دشوار باشد. چراکه برای اینکه بتوانید شیر را به لوله آب وصل کنید باید شیر آب را به یک منبع تغذیه وصل کنید. از نظر زیباشناسی، وان پرکن‌های توکار ظاهری شیک و معاصر به حمام شما می‌دهند.


 

8.شیرآلات وان رومی شودر

شیرآلات رومی از نظر ظاهری بسیار شبیه به وان پرکن‌های توکار هستند و تفاوت‌های جزئی با یکدیگر دارند. دانستن تفاوت این دو مدل از شیر الات ممکن است در ظاهر بی‌اهمیت باشند، اما هرچه بیشتر در مورد آن بدانید بهتر می‌توانید برای حمام خود بهترین مدل را انتخاب کنید. در هر دو مدل شیر آب بر روی لبه وان قرار می‌گیرد.
هر دو مدل به منبع تغذیه نیاز دارند. تفاوت اصلی این دو مدل در قسمت آبریز است. شیر وان حمام رومی از نظر ظاهری منحنی شکل است، در حالی که وان پرکن‌های توکار معمولی ظاهری استانداردتر دارند. شیرالات رومی گاهی اوقات با شاوری‌های دستی عرضه می‌شوند. در واقع شیر الات رومی همراه با شاوری دستی این امکان را به شما می‌دهد که همراه با حمام در وان تجربه دوش گرفتن را نیز داشته باشید. اگر به غیر از دوش دستی به شاوری دیگری نیاز دارید باید به عنوان یک اکسسوری جدا آن را خریداری کنید.  

9.شیر حمام ایستاده شودر

از دیگر مدل‌های جذاب و مدرن شیر حمام می‌توان به شیر وان ایستاده اشاره کرد. بسیاری از افراد شیر حمام ایستاده را با وان‌های پنجه‌ای و یا مدرن ست می‌کنند. این مدل از شیر آب برای دکورهایی با سبک الکتیک بسیار ست خواهند شد. شیر حمام ایستاده مستقیما به زمین متصل می‌شود. شیر حمام ایستاده هم برای وان‌های کلاسیک و هم برای وان‌های مدرن انتخاب مناسبی هستند. در شیر حمام ایستاده قسمت لوله به طور کامل دیده می‌شود. بنابراین هنگام خرید شیر حمام حتما به این قضیه توجه کنید. آبریز شیر حمام ایستاده در درون وان قرار خواهد گرفت و از بالا وان را پر خواهد کرد. همچنین می‌توان آن را مستقیما به داخل وان دریل کرد. قبل از خرید شیر حمام ایستاده حتما اطمینان حاصل کنید که لوله آب در کف حمام تعبیه شده باشد.  

جنس شیرآلات

  در ادامه جنس شیرآلات را بررسی می‌کنیم.

برنج

برنج یک ماده بسیار محبوب است که از ترکیب مس و روی بوجود می‌آید. ترکیب زرد و روشن براقی که از خود بر جای می‌گذارد علاوه بر ظاهر زیبا، کیفیت بسیار خوبی را چه از نظر رنگ و چه از نظر سلامتی به شما می‌دهد. جالب است بدانید مس یک عامل ضد میکروبی و یک گزینه فوق‌العاده برای داشتن آب سالم است. در برخی از برندها آلومینیوم ممکن است به برنج اضافه شود تا از نظر کیفیت آن را قوی‌تر کرده و در برابر خوردگی مقاوم کند. قلع را نیز می‌توان به جهت جلوگیری از روی رفتگی اضافه کرد. روی رفتگی به فرآیندی گفته می‌شود که در آن برنج با قرار گرفتن در معرض آب، خاصیت روی خود را از دست می‌دهد.

فولاد ضدزنگ

مواد فولاد ضد زنگ یا همان استیل اگر که در دکورهای درستی مورد استفاده قرار گیرند، می‌توانند ظاهری کلاسیک و شیک به محیط حمام و یا سرویس بهداشتی شما ببخشند.  استیل از برنج مقام‌تر است. این آلیاژ که ترکیبی از نیکل و کروم است رنگ نقره‌ای براقی به شیرآلات شما می‌بخشد. استیل نسبتا سخت است و به راحتی فرسوده نمی‌شود. تنها مشکل استیل نشان دادن لکه‌های آب است. بنابراین اگر که نسبت به تمیزی وسواس دارید، بهتر است برای شیرالات استیل خود از پاک‌کننده‌های باکیفیتی استفاده کنید.

روی (زینک)

روی به دلیل مقرون به صرفه بودن جایگزین مناسبی برای برنج خواهد بود. شیرآلات روی معمولا رنگ خاکستری مات دارند، اما برای جذابیت بیشتر می‌توان از روکش کروم استفاده کرد. همچنین روی در مقابل خوردگی بسیار مقاوم است.

پلاستیک

پلاستیک بیشتر به دلیل ارزان بودن و قابلیت نصب آسان‌ خریداری می‌شود. پلی‌اتیلن نوعی پلیمر است که به دلیل داشتن بدنهای محکم به ندرت فرسوده می‌شود. احتمال حل شدن پلی اتیلن در آب بسیار کم است. برخلاف تصور عموم مردم، شیرآلات پلاستیکی می‌توانند در مدل‌های شیکی عرضه شوند. استفاده از کریستال‌های تقلبی بر روی دسته‌های شیر آب می‌تواند ظاهری فانتزی و زیبا به شیرالات شما بدهد. اگر قیمت یکی از مولفه‌های اصلی شماست، شیر الات پلاستیکی می‌توانند بهترین گزینه پیش رو برای شما باشند.

کروم

زمانی که صحبت از انتخاب شیر وان حمام و شیر دوش به میان می‌آید رنگ کروم یکی از رایج‌ترین‌ها می‌باشد. به همین دلیل از قیمت نسبتا مناسبی برخوردار است و نتوع بسیار بالایی دارد. علاوه بر این، با طیف گسترده‌ای از دکورها مطابقت دارد. کروم با بسیاری از رنگ‌های به کار برده شده در حمام و سرویس بهداشتی همخوانی دارد. بنابراین انتخابی مطمئن برای حمام و توالت می‌باشد. یکی از مزیت‌های اصلی شیر الات کروم قابلیت پاکسازی آسان است. فقط به خاطر داشته باشید که کروم نسبت به سایر شیرالات از دوام کمتری برخوردار است. بنابراین درست است که برای خرید آن هزینه کمتری می‌دهید، اما ممکن است نیاز داشته باشید شیرالات کرومی را زودتر از سایر متریال دیگر تعویض کنید.

آبکاری نیکل مات

آبکاری نیکل مات از نظر رنگ شباهت بسیاری با کروم دارد. نیکل همان رنگ نقره‌ای کروم را دارد. اما نیکل مات کمی تیره‌تر از کروم است. تفاوت‌های دیگری نیز در میان این دو رنگ وجود دارد. اول اینکه نیکل براقتر از کروم است. اگر شیرالات کلاسیک را می‌پسندید و رنگ کروم را با درخشندگی بیشتری دوست دارید، یقینا نیکل بهترین انتخاب پیش روی شماست. همچنین نیکل از ماندگاری بیشتری نسبت به سایر شیرالات برخوردار است و نسبت به کروم عمر طولانی‌تری دارد. اما درباره معایب آن می توان گفت که نیکل گران‌تر از کروم است.

آبکاری برنز

استفاده از برنز در شیرالات حمام و وان بسیار نادر است. شیرالات برنز نسبت به سایر شیرالات بسیار گران‌تر هستند. اما هر گرانی دلیل خاص خود را دارد! برنز رنگ گرمی دارد. به همین جهت انرژی بالایی را به شما منتقل می‌کند. شیر برنز برای سبک‌های وینتیج معرکه می‌شود. این نوع از شیر الات در وان‌های پنجه‌ای به زیبایی خود را نشان می‌دهند.

آبکاری مس

در نهایت شیرالات مسی هستند که روکش گرم آن حسی لوکس و لذت‌بخش به حمام شما می‌دهند. از آنجایی که مس جزء متریال رایج در شیرالات نیست، ظاهر بینظیر آن‌ها در همان نگاه اول شما را به خود جذب خواهد کرد.

قیمت شیرالات

قیمت ست شیرالات به سه عامل اصلی مرتبط است:
  • جایی که شیر را نصب می‌کنید
  • اندازه و چیدمان کلی آن
  • مترالی که برای نصب استفاده می‌شوند
در بیشتر موارد هزینه‌ای 2 الی 3 میلیونی برای هر شیر باید بپردازید. اما مقدار قیمت شیر بنا بر سایر ویژگی‌هایی که می‌خواهید به شیر اضافه کنید متفاوت خواهد بود.
شیر حمام، شیر سینک و شیر توالت مدل بریج گران‌تر از سایر مدل شیرالات است. شیر مدل بریج به دلیل طراحی پیچیده‌ و جذابی که دارد جزء دسته شیرالات لوکس قرار می‌گیرد. شیرالات مدل اسپرید نیز به دلیل نصب سخت‌تر ممکن است درست مانند شیر مدل بریج هزینه‌بر باشند. هزینه شیرالات توکار دیواری به مراتب ممکن است بیشتر باشد. متریال یا مواد به کار رفته در ساخت شیرالات از نظر قیمت و کیفیت بایکدیگر تفاوت بسیاری دارند. شیرالاتی که با برنج ساخته شده‌اند بسیار گرانقیمت‌تر از سایر مدل‌های شیرالات هستند. همچنین با افزایش تنوع در مواد و سبک‌های مختلف، قیمت شیر الات نیز به مراتب تغییر خواهد کرد. اما تنوع در ظاهر این اطمینان را به شما می‌دهد که در هر رنج قیمت و سلیقه‌ای می‌توانید مدل‌های مختلفی را خریداری کنید.
علاوه بر هزینه‌ای که برای خرید شیر آلات می‌پردازید، مبلغی را نیز باید برای نصب آن در نظر بگیرید. نصب شیرالات باتوجه به شرایطی چون زمان، مکان نصب و مدل شیرالات متغییر خواهد بود. هزینه‌های مازاد نیز ممکن است رخ دهد. 

انواع شیرآلات

شیرآلات قسمتی ضروری و مهم در داخل سینک می‌باشند. شیر روشویی کاملا مشابه شیر حمام و سایر شیرالات است اما ممکن است قسمت‌های درونی متفاوتی داشته باشد. شناخت قسمت‌های درونی شیر الات به شما این امکان را می‌دهد تا بتوانید هر زمان که لازم شد جایگزینی برای آن داشته باشید و یا با هرگونه تعمیراتی مقابله کنید. چهار نوع شیرآلات رایج در خانه وجود دارند:
  • توپی
  • دیسکی
  • کارتریج دار
  • کمپرسور دار
شیرآلات بال ولو  
شیر الات بال ولو نوعی از شیرالات تک دسته‌ای هستند که به راحتی با دسته‌ای که بر روی آن تعبیه شده است و کلاهک توپی که در آن قرار گرفته است باز و بسته می‌شوند. دسته شیر آب برای تغییر درجه دما از سمت راست به چپ و برای باز و بسته کردن آب از بالا به پایین عمل می‌کنند. در حقیقت مجموعه‌ای که دارای شکاف‌ها، حلقه های o شکل و مهر و موم های لاستیکی فنری است باعث کارکرد شیر آب می‌شود. از آنجایی که این شیرها معمولاً به تعداد بیشتری از قطعات، از جمله قطعات لاستیکی که مستعد ساییدگی و خوردگی هستند، نیاز دارند، نسبت به انواع دیگر شیرآلات نیاز به نگهداری و تعمیرات مکرر بیشتری دارند. این نوع از شیرالات همچنین بیشتر از سایر مدل‌های دیگر مستعد نشتی هستند. به همین دلیل بهتر است هرچند مدت یکبار آن‌ها را چک کنید.
مزایا معایب
دسته شیک مستعد نشتی
رایج‌ترین نوع شیر برای آشپزخانه پیچیدگی در قطعات
مقرون به صرفه تشخیص دقیق محل نشتی دشوار است
 
 

شیرآلات دیسکی

شیرآلات دیسکی را می‌توان جدیدترین و شاید بهترین نوع تکنولوژی در شیرآلات دانست. شیرآلات دیسکی درست مانند شیرهای توپی به نحوی طراحی شده‌اند که به واشر نیازی نداشته باشند. شیرهای دیسکی به طور قابل توجهی دوام بیشتری نسبت به شیرهای فشاری یا توپی دارند. بدنه یک شیر آب دیسکی بسیار گسترده تر از انواع دیگر شیرها است و معمولاً استوانه ای می‌باشد. دسته‌های شیر آب دیسکی مانند شیرهای توپی به سمت بالا و پایین و پهلو به پهلو حرکت می‌کنند، اما معمولاً حرکت آزاد زیادی ندارند. بدنه بزرگ و استوانه‌ای شیر شامل دو دیسک سرامیکی است: یک دیسک بالا و یک دیسک پایین. دیسک بالایی با دسته می چرخد، در حالی که دیسک پایینی در جای خود ثابت است. این دو دیسک صیقل‌خورده هر دو کاملا مسطح می‌باشند و هنگامی که به هم فشرده می‌شوند یک مهر و موم کاملا ضدآب را تشکیل می‌دهند. هنگامی که شیر آب را باز می‌کنید، دیسک بالایی از دیسک پایینی جدا خواهد شد و آب از شکاف ایجاد شده عبور می‌کند درست تا زمانی که شیر آب را دوباره ببندید. شیرآلات دیسکی از کیفیت بسیار بالایی برخوردار هستند و به ندرت به تعمیرات نیاز پیدا خواهند کرد. با این وجود، از آنجایی که این مدل از شیرآلات از فناوری جدیدتری پیروی می‌کنند و از دوام بالاتری برخوردار هستند از دیگر انواع شیر الات گرانتر هستند. این شیرآلات برای باز و بسته شدن به فشار بسیار کمی نیاز دارند. به عبارتی دیگر به لمس بسیار حساس هستند و برای افرادی با مشکل آرتروز یا سایر مشکلات فیزیکی دست و پنجه نرم می‌کنند بسیار مناسب هستند.
مزایا معایب
جدیدترین و قابل اعتمادترین تکنولوژی موجود در بازار فرسایش و یا شکسته شدن دیسک در طول زمان
کیفیت بالا پیچیدگی در کارکرد با آن
مقاوم در برابر دمای بالا گران بودن به دلیل تکنولوژی جدیدی که دارند
 
  شیرآلات کارتریج دار
برخلاف انواع شیرآلات موجود در این لیست، شیرآلات کارتریجی می‌توانند یک یا دو دسته داشته باشند. برای سرازیر شدن جریان آب تنها کافی است که دسته شیر را بچرخانید. شیرهای کارتریجی تک دسته مانند شیرهای دیسکی برای کنترل جریان آب به سمت بالا و پایین حرکت می کنند و برای کنترل دما از پهلو به پهلو حرکت می‌کنند. شیرهای کارتریجی حاوی یک کارتریج فلزی توخالی در داخل بدنه شیر آب هستند. این کارتریج توخالی شیر آب را می‌بندد و جریان آب را از خطوط آب سرد و گرم مسدود می‌کند. وقتی شیر آب را باز می‌کنید، کارتریج را به جلو فشار می‌دهید. زمانی که آن را به سمت جلو فشار می‌دهید، کارتریج دیگر خطوط آب را نمی‌پوشاند، بنابراین آب از طریق شیر آب جریان پیدا می‌کند. هنگام تنظیم دما زمانی که دسته را می‌چرخانید (به سمت آب سرد و گرم) ورودی آب مسدود خواهد شد. شیرهای کارتریج دار دو دسته‌ای از شیرهای کمپرسور غیرقابل تشخیص هستند. با این حال هنگام کار کردن با این نوع شیرآلات متوجه تفاوت آن با شیرآلات کمپرسور دار خواهید شد. شیرالات کمپرسور دار برای بسته شدن جریان آب نیاز به سفت کردن واشر دارند. اما در رابطه با شیرالات کارتریج دار عمل سفت کردن و به اصطلاح بستن آب بسیار نرم‌تر خواهد بود. تنها کافی است که به آرامی و با نیم چرخش اندکی شیر را باز و بسته کنید. کارتریج دارها به عنوان بادوام‌ترین و قابل تعویض‌ترین شیرالات موجود در بازار شناخته می‌شوند. به این معنی که این مدل از شیرالات نسبت به انواع دیگر نیاز به تعمیر و نگهداری کمتری دارند.
مزایا معایب
کارکرد آسان و روان مسدود شدن توسط رسوبات سخت
دوام بالا خراب شدن سیل در گذر زمان
تعمیر آسان تعویض کارتریج‌ها در برخی از برندها ممکن است گران باشد.
 
  شیرآلات کمپرسور دار
شیرالات کمپرس‌دار از جمله قدیمی‌ترین شیرالات در بازار هستند. تمام شیرالات کمپرسوردار دارای دسته‌های جداگانه و قابل چرخش برای تنظیم آب سرد و گرم می‌باشند. شما می‌توانید به آرامی با چرخاندن دسته‌های این مدل از شیرآلات آن‌ها را باز و بسته کنید. چرخاندن این دسته‌ها درست مانند چرخاندن پیچ است. در حقیقت این مدل از شیرالات با دسته‌های آب سرد و گرم خود قابل شناسایی هستند. این نوع از شیرآلات به وسیله یک میله فشاری کار می‌کنند.
مزایا معایب
مقرون به صرفه  مستعد نشتی
متناسب با خانه‌های سبک قدیمی و وینتیج نیاز به نگهداری بیشتر
تعمیر آسان فناوری قدیمی
 

تفاوت انواع شیرالات

انواع کاربرد نکات مثبت نکات منفی
توپی اولین شیر آب بدون واشر که جریان آب سرد و گرم را به وسیله یک دسته کنترل می‌کند.  اقتصادی  مستعد نشت
دیسکی دسته این مدل از شیرالات دیسک‌های سرامیکی را به سمت بالا و پایین حرکت می‌دهند تا جریان آب را تنظیم کند. معمولا تک دسته‌ای هستند.  فناوری جدید  شکسته شدن یا فرسوده شدن در اثر گذر زمان
 کارتریج کارتریج داخلی برای تنظیم جریان آب عمل می‌کند. به صورت تک دسته‌ای یا دو دسته‌ای  قطعات کمتر  رسوبات آب گرم ممکن است کارتریج را فرسوده کنند.
 کمپرسور دار یک واشر لاستیکی که در داخل شیر تعبیه شده است جریان آب را مسدود می‌کند.  تعمیر آسان  مستعد نشت
 

 

رنگ شیرآلات شودر

شاید تاکنون متوجه ترند شدن رنگ‌های مختلف در صنعت شیرآلات شده باشید. با تمام تکنولوژی‌های موجود در این صنعت، احتمالا متوجه شده‌اید که بسیاری از خانه‌ها، رستوران‌ها، فروشگاه‌ها و ... از رنگ‌های مختلف برای شیرآلات خود استفاده می‌کنند. رنگ کروم به عنوان یکی از قدیمی‌ترین رنگ‌های موجود در بازار همواره در دسته رایج‌ترین رنگ‌ها برای شیرالات خود را جای داده‌اند. شیرالات قرمز، طلایی، سبز، مشکی و ... همگی از جدیدترین‌ رنگ‌های موجود در بازار هستند.
رنگ شیرالات به گونه‌ای انتخاب می‌شوند که با تمام استانداردهای موجود در بازار مطابقت داشته باشد. رنگ‌ها و یا روکش‌های استاندارد در بازار عبارت‌اند از کروم، نیکل، استیل ضد زنگ، پیوتر، طلا، برنز و مشکی. رنگ‌های خاص عبارت‌اند از رزگلد، سبز، آبی، زرد، صورتی و قرمز. به طور معمول رنگ‌های خاص شیرآلات به صورت انبوه تولید نمی‌شوند و معمولا به صورت سفارشی ساخته خواهند شد.  
احتمالا شیرآلات هوشمند رنگی موجود در مکان‌های عمومی را مشاهده کرده باشید. امروزه شیرآلات هوشمند بیش از پیش چه در مکان‌های عمومی و چه در خانه مورد استفاده قرار می‌گیرند. این نوع شیرالات علاوه بر ظاهر امروزی که دارند در حفظ بهداشت فردی بسیار موثر هستند. شیرآلات هوشمند بهداشتی‌تر هستند و همچنین در صرفه جویی در مصرف آب بسیار موثر هستند.
 

اجزای مختلف شیرآلات شودر

همانطور که پیشتر به آن اشاره کردیم، شیر حمام، سینک، توالت و شیر آشپرخانه پرکاربردترین وسایل مورد استفاده در خانه هستند. طراحی و تولید شیرآلات از جمله جذاب‌ترین بخش‌های این صنعت به شمار می‌رود. با این حال بد نیست که با کل فرآیند و اجزای این محصولات پرکاربرد بیشتر آشنا شوید. داشتن دانش اولیه در مورد قطعات شیر آب اهرمی و ... به شما کمک می‌کند تا در صورت بروز مشکل بتوانید آن را برطرف کنید. با گذشت زمان درست مانند هر صنعت دیگری، صنعت تولید شیرآلات نیز دستخوش تغییرات موثری شده است. اما اجزای سازنده قسمت‌های مختلف شیرالات همانگونه باقی مانده‌اند.

پرلاتور، کاهنده جریان آب به روش صحیح

در خروجی آب شیرآلات بهداشتی مانند آبریز شیر دوش، روشویی، ظرفشویی و خروجی شلنگ توالت قطعه‌ای به نام پرلاتور یا سرشیر کاهنده مصرف آب استفاده می‌شود. عملکرد اصلی پرلاتور به کارگیری این قطعه در شیرآلات کم مصرف کنترل جریان آب، جلوگیری از فشار زیاد و پاشیده شدن آب به اطراف سینک است. این قطعه به جریان آب کمک می‌کند تا مقدار جریان آن در حد مطلوب باشد. به طور کلی، پرلاتور به بهبود کیفیت جریان آب و فیلتر کردن زبالههای موجود در شیر آب به طور قابل توجهی کمک خواهد کرد. یک راه موثر برای بررسی رسوب موجود در داخل پرلاتور بیرون آوردن آن است. پرلاتور را به آرامی بیرون بیاورید و به آرامی بر روی آن ضربه بزنید. تکه‌های شن و آهک درون شیر آب نشان از وجود رسوب می‌باشد.

آبریز، مسیر آب برای رسیدن به سر شیر

آگاهی در مورد آبریز یا همان (Spout) به طور کلی می‌تواند اطلاعات مفیدی به شما بدهد. عملکرد اصلی آبریز، هدایت دقیق و اطمینان از انتقال آب بدون نشتی از شیر به سینک است. آبریزهای قوس‌دار به عنوان رایج‌ترین نوع آبریزها شناخته می‌شوند و معمولا در شیر آشپزخانه شاوری یافت می‌شوند. از دیگر سبک‌های مختلف آبریز می‌توان به آبریز مستقیم و آبریز دهانه غازی اشاره کرد. آبریزهای دهانه غازی از نظر زیبایی شناسی می‌توانند در دکوراسیون بسیار تاثیرگذار باشند. بیشتر شیرآلات دارای آبریز مستقیم هستند.  

دسته‌ها، کنترل کننده جریان آب

همانطور که از نامش پیداست، هدف از دسته شیر آب این است که به عنوان مکانیزم در باز و بسته کردن جریان آب عمل می‌کند. به غیر از باز و بسته کردن جریان آب، یکی دیگر از عملکردهای مهم دسته، تغییر دما می‌باشد. بسته به نوع شیری که استفاده می‌کنید، دسته ممکن است در بالای شیر آب بر روی آبریز و یا در دو سمت شیر نصب شود. اگر شیر سینک از مدل دو دسته‌ای است، یکی از دسته‌ها برای کنترل آب گرم و دیگری برای کنترل آب سرد می‌باشد.

کارتریج، کنترل کننده داخلی جریان و دما

کارتریج یک قطعه پلاستیکی یا فلزی است که در داخل شیر آب قرار گرفته است. وظیفه این قطعه حفظ کیفیت جریان آب و همچنین کنترل دما به صورت داخلی می‌باشد. کارتریج‌های مدرن‌تر با کیفیت بهتر از سرامیک ساخته می‌شوند. به دلیل کیفیت بالایی که در ساخت این نوع از کارتریج‌ها لحاظ می‌شود، احتمال نشتی کمتری دارند و رسوبات آب سخت بر آن‌ها تاثیر منفی نمی‌گذارد. یکی از علل رایج نشت آب، کارتریج خراب است. بنابراین حتما قبل از خرید شیرآلات درباره نوع کارتریج استفاده شده در آن به خوبی تحقیق کنید.

بدنه، همزن گرم و سرد

بدنه بخشی از شیر آب است که فرآیند همزدن/میکس آب سرد و گرم در آن انجام می‌شود. به طور کلی، شیرآلات یک یا دو دسته دارای آب گرم و سرد در یک قسمت هستند که شامل دریچه‌های کارتریج نیز می‌شود. اگر بدنه شیر شما پهن‌تر از حالت معمول باشد، برای نصب صحیح آن به سه سوراخ نیاز خواهید داشت. یک لوله جداگانه وجود دارد که معمولا در زیر پیشخوان سینک ظرفشویی قرار می‌گیرند و آنجاست که اساسا آب سرد و گرم باهم مخلوط می‌شوند.  

نحوه کنترل شیرآلات

شاید در نگاه اول نحوه کنترل شیر آب برایتان کاری پیش پا افتاده به نظر برسد. اما رفته رفته با پیشرفت تکنولوژی کار با شیرآلات نیز پیچیده شده است.  
کراس هندل: دسته‌های کراس هندل از قدیمی‌ترین و کلاسیک‌ترین مدل‌های موجود در بازار هستند.
جواستیک: دسته‌های جو استیک، کنترلی مشابه اهرم دارند. این مدل از شیرالات ظاهری منحصر به فرد دارند و دامنه وسیعی از چرخش چه برای تغییر دما و چه برای باز و بسته کردن شدت جریان آب عمل می‌کنند. 
دسته کوتاه: مدلهای کوتاه، درست مانند مدل کراس هندل هستند اما سبک متفاوتی دارند.
دسته‌های اهرمی: این دسته‌های محبوب معمولاً به شکل ضربدری یا X شکل هستند که گرفتن و چرخاندن آن‌ها را آسان می‌کند. شیرالات اهرمی معمولا در طیف وسیعی از سبک‌ها عرضه می‌شوند.
پوش آپ: شیرآلاتی که دارای دسته پوش آپ یا (بالا فشردنی) هستند به شما این امکان را می‌دهند که بدون کشیدن دسته‌های شیر آب تنها با لمس جزئی شیر را باز و بسته کنید.
هوشمند: شیرآلات هوشمند جزء آن دسته از شیرالاتی هستند که بدون لمس می‌توانید از آن استفاده کنید. تنها کافی است که دستتان را به قسمت سنسور شیر آب نزدیک کنید. در بغل برخی از این مدل از شیرالات دسته بسیار کوچکی تعبیه شده است که عملکرد اصلی‌ آن تغییر دما می‌باشد. در برخی دیگر از مدل‌های شیرآلات هوشمند باید این وسیله را به صورت اکسسوری جداگانه خریداری کنید. برخی از شیرآلات هوشمند دارای یک دسته اهرمی به عنوان یک راه‌حل احتمالی برای قطع شدن برق یا تمام شدن باتری هستند. این شیرآلات یکی از امن‌ترین مدل‌های شیرالات برای کودکان به شمار می‌روند. چراکه می‌توانند در کنترل دما و جریان آب بدون دخالت دست و تنها با فعال شدن سنسور عمل کنند.
لمسی: این مدل از شیرآلات مانند سایر مدل‌های شیرالات نیستند و نیاز به استفاده دسته‌ها برای باز و بسته شدن ندارند. تنها کافی است که با لمس جزئی به قسمت آبریز آن را به آسانی باز و بسته کنید. معمولا در بغل این شیرالات دسته‌ای تعبیه شده است که برای کنترل دما عمل می‌کند و یا در صورتی که بخواهید به صورت دستی با آن کار کنید این امکان را به شما می‌دهند. این مدل از شیرالات برای افرادی با ناتوانی جسمی می‌توانند بسیار مناسب باشند.
  
 
 
 
 
 
 
 
منتشر شده در تاریخ 1401/10/12

نظر خود را ثبت کنیدمطالب مرتبط

مشاهده آرشیو