وبلاگ

Blog


مزایا و معایب شیر چشمی

خلاصه :با پیشرفت علم و تکنولوژی این پیشرفت خود را به شکل ویژه‌ای در صنعت شیرآلات نشان داد و امروزه شاهد این هستیم شیرآلات به حدی از پیشرفت رسیده‌اند که دیگر برای استفاده از آن‌ها نیازی به تماس دست نیست. یکی از اختراعات بشر و پیشرفت تکنولوژی و استفاده از آن در صنعت شیرآلات، ساخت شیرآلات چشمی بوده که این اختراع نیز همانند دیگر اختراعات بشر دارای مزایا و معایبی است که در این مقاله قصد داریم به معایب و مزایای شیر آب چشمی بپردازیم.

نحوه کار شیرآلات چشمی اتوماتیک

در ابتدا قبل از اینکه درباره مزایای شیر آب چشمی صحبت کنیم بهتر است کمی درباره‌ی خود شیرچشمی اطلاعاتی را به‌دست بیاوریم و با این شیرآلات بیشتر آشنا شویم زیرا که بررسی مزایا و معایب هرچیزی در ابتدا مستلزم شناخت و دانش نسبت به خود آن وسیله و نحوه کارکرد آن می‌باشد.


همه ما قطعا با شیرهای چشمی آشنایی نسبی داریم ولی ممکن است تا به حال در مورد نحوه کارکرد آن‌ها و اینکه چگونه بدون تماس دست جریان آب را قطع و یا وصل می‌کنند چیزی نشنیده باشیم. شیرهای آب چشمی که آن‌ها را با نام شیرآب اتوماتیک یا شیرآب الکترونیکی نیز می‌شناسند دارای چهار بخش اصلی هستند

این اجزا شامل شیرکنترل برقی، حسگر الکترونیکی، منبع تغذیه و بدنه شیر می‌باشند که البته این‌ها جزو اجزای اصلی و جدایی‌ناپذیر شیرهای چشمی هستند که ممکن است با توجه به نوع ساخت و امکاناتی که شرکت‌های مختلف در اختیار شما توسط این شیرها  قرار می‌دهند متفاوت باشد. اگر بخواهیم هر یک از این اعضا را به طور مختصر شرح دهیم می‌توان گفت‌:
  • شیر کنترل برقی : قسمتی از شیر است که وظیفه قطع و وصل کردن جریان آب را به وسیله برق برعهده دارد. برای مثال برخی از شرکت‌ها از موتورهای دنده‌ای در این قسمت از دستگاه برای قطع و وصل آب استفاده می‌کنند.

  • حسگر الکترونیکی : این قسمت از دستگاه حضور اجسام و اشیا را در اطراف شیر حس کرده و دستور قطع و وصل جریان آب را به شیر برقی می‌دهد.

  • منبع تغذیه : همانطور که قبل‌تر اشاره شد برای قطع و وصل کردن جریان آب در این شیرها از شیر برقی استفاده می‌شود که این شیر برای کارکردن نیاز به یک منبع تغذیه الکتریکی دارد. در اکثر شیرآلات چشمی برای منبع تغذیه از جریان برق استفاده می‌شود و برای مواقع قطع برق از یک باتری در این شیرها استفاده شده‌است.

  • بدنه شیر : بدنه شیر همان قسمت خارجی شیر است که شما آن را می‌بینید و مابقی قسمت‌های شیر چشمی در داخل بدنه آن قرارگرفته‌اند.

اساس کار شیر آب چشمی به این صورت است که در ابتدا حسگر الکترونیکی نصب شده بر روی شیر وجود شیء خارجی در جلوی خود را حس می‌کند و دستور بازکردن جریان آب را به شیر می‌دهد.

 

با استفاده از امکاناتی که در داخل شیر قرار گرفته جریان آب وصل می‌شود که البته این بازشدن و جریان آب برای مدت زمان مشخصی است که قابل تنظیم می‌باشد. پس از اتمام مدت زمان مشخص از سمت مدار دستگاه، دستور قطع جریان آب صادر می‌شود که شیر برقی با دریافت این دستور جلوی جریان آب را می‌بندد و آب قطع می‌شود. که تمامی این مراحل جزو مزایای شیر آب چشمی به حساب می‌آیند به این صورت که دیگر شما نیازی به تماس دست برای باز و یا بسته کردن شیر آب ندارید.

انواع شیرهای اتوماتیک

شیرهای اتوماتیک به دو دسته اصلی شیرهای چشمی و شیرهای لمسی یا تاچ تقسیم می‌شوند که موضوع صحبت ما در این مقاله شیرآلات چشمی می‌باشد. در بین شیرآلات چشمی دسته بندی خاصی وجود ندارد زیرا عملکرد آن‌ها به یک صورت است و تنها تفاوت در این شیرآلات در نوع حسگر آن‌هاست و می‌توان این شیرآلات را بر اساس حسگر الکترونیکی آن‌ها مورد بررسی و دسته‌بندی قرار داد.
 

شیر آب‌های چشمی بر اساس تقسیم‌بندی حسگر به دو دسته نسل قدیمی این شیرها و نسل جدید آن تقسیم می‌شوند. در اولین نسل تولید شده از این شیرآلات در آن‌ها از حسگرهای نوری برای قطع و وصل آب استفاده می‌شد که دارای نواقص و مشکلاتی بود که باعث نادیده گرفتن مزایای شیر آب چشمی می‌شد.

از جمله آن‌ها می‌توان به تاثیر گذاری نور محیط بر حسگر اشاره کرد. سازندگان شیرهای چشمی پس از برخورد با مشکلاتی که نسل اول این شیرآلات داشتند دست به ساخت سری دوم این شیرها زدند که با حسگرهای مادون قرمز IR کار می‌کردند.
 

به این صورت که یک گیرنده و یک فرستنده در کنار هم برروی شیر نصب شد تا در صورت حضور شیء خارجی سیگنالی که گیرنده دریافت می‌کند تغییرکند و حسگر متوجه حضور شیء خارجی شود. استفاده از حسگرهای مادون قرمز نیز یکی از برترین مزایای شیر آب چشمی جدید بود که مشکلات مدل‌های قدیمی  را برطرف می‌کرد. 

مزایای شیر آب چشمی خیلی بیشتر از معایب آن است به همین منظور این شیرها در بین استفاده‌کنندگان خود از نمره رضایت‌مندی بالایی برخوردارند و به همین علت اکثر کسانی که از شیر آب چشمی استفاده کرده‌اند، بیشتر از مزایای شیر آب چشمی صحبت می‌کنند تا معایب آن.

 

از مزایای شیر آب چشمی می‌توان به صرفه جویی در مصرف آب اشاره کرد. شاید باور این موضوع برای شما کمی سخت باشد که استفاده از شیرهای چشمی در حالت عادی مصرف آب شما را  5 درصد و درصورت استفاده از نازل‌های ترکیب‌کننده آب و هوا در سر شیر مصرف آب شما را تا 50 درصد کاهش می‌دهند.

 

از دیگر مزایای شیرآب چشمی می‌توان به عدم نیاز تماس دست به شیر اشاره کرد. همانطور که می‌دانید بسیاری از بیماری‌ها هستند که از طریق تماس دست انتشار پیدا می‌کنند که از جمله بارزترین آن‌ها می‌توان به بیماری کرونا وآنفولانزا اشاره کرد. و در آخرین مزیت از مزایای شیر آب چشمی می‌توان به سهولت در استفاده از این شیرها اشاره کرد. از دیگر مزایای شیرآب چشمی این است که برای استفاده از این شیرها تنها کافیست که دست‌هایتان را در جلوی شیر گرفته و کمی آن‌ها را تکان دهید.

 

 از معایبی که برای شیرهای چشمی می‌توان نام برد عدم تنظیم صحیح حسگر چشمی شیر است؛ به این صورت که اگر حسگر را به درستی تنظیم نکرده باشید ممکن است کارکردن با آن کمی دشوار شود زیرا در صورت تنظیم نبودن حسگر شیر، شیر آب دیر متوجه حضور شیء خارجی می‌شود که البته این مشکل با تنظیم دقیق حسگر قابل حل می‌باشد. از دیگر معایب شیرچشمی قیمت شیر چشمی است.

 

شیرهای چشمی به نسبت دیگر شیرآلات قیمت بالاتری دارند که البته لازم به ذکر است این ایراد به شیرهای چشمی خیلی وارد نیست زیرا که شما برای تهیه بهترین محصول در بین شیرآلات باید هزینه بیشتری بپردازید و این موضوع که قیمت این شیرآلات زیاد باشد به نسبت کارایی و امکاناتی که ارائه می‌دهند طبیعی است.

 

بیشترین ایرادی که می‌توان از شیرهای چشمی گرفت و جزو معایب اصلی آن است هزینه نگهداری و تعمیر این شیرآلات می‌باشد. در شیرآلات چشمی به این صورت نیست که شما تنها با تعویض یک کارتریج ساده شیر را تعمیر کرده باشید شما برای تعمیر این نوع شیرآلات روشویی در صورت بروز مشکل باید از مهندسین و متخصصین این حوزه کمک بگیرید.

اهمیت استفاده از شیرآلات چشمی

 

همانطور که پیش‌تر به آن اشاره کردیم معایب شیرهای چشمی در مقابل مزایای شیر آب چشمی کم و قابل چشم‌پوشی است . پس می‌توان گفت مزایای شیر آب چشمی بر معایب آن قالب است و استفاده از این شیرآلات از هر نظر به صرفه می‌باشد. در واقع همین مزایای شیر آب چشمی است که اهمیت استفاده از این شیرآلات را بالا می‌برد.

 

کاربردهای شیر چشمی به نسبت دیگر شیرها بسیار بیشتر است که از عدم استفاده دست برای باز و بسته کردن آن گرفته تا صرفه جویی در مصرف آب. اگر شما هم قصد دارید در مصرف آب صرفه جویی کنید و دنیایی خشک و بدون آب را برای نسل‌های آینده‌تان به یادگار نگذارید متوجه اهمیت استفاده از این نوع شیرآلات خواهید شد.

 
موارد مصرف شیر آب چشمی

 

اکثر موارد استفاده این شیرها در امکان عمومی برای آب‌خوری و روشویی است. همچنین از این شیرها می‌توان  در منزل نیز استفاده کرد که بیشتر استفاده آن در توالت و به عنوان شیر روشویی می‌باشد. در خارج از کشور از شیرهای چشمی برای آب‌خوری حیوانات نیز استفاده می‌شود.

 

به این صورت که حیوانات با توجه به اینکه نمی‌توانند از شیرآلات عادی استفاده کنند؛ در این شیرآلات کافی است از جلوی شیرچشمی رد شوند تا ظرف آب آن‌ها پر شود که این از مزایای شیر آب چشمی است.
 

کلام پایانی

هر وسیله‌ای که به دست بشر ساخته می‌شود دارای مزایا و معایبی است که مهم این است که مزایای یک چیز آنقدر زیاد باشد که بتوان از معایب آن چشم پوشی کرد. در شیرآب‌های چشمی نیز مزایای شیرآب چشمی به نسبت معایب آن بیشتر است به این صورت که می‌توان معایب آن را نادیده گرفت.

 

و با توجه به همین مزایا که مهم‌ترین آن‌ها صرفه جویی در مصرف آب و عدم نیاز به تماس دست می‌باشد به اهمیت استفاده از این مزایا پی می‌بریم. اگر شما هم قصد خرید این نوع از شیرآلات را دارید می‌توانید این شیرآلات را از سایت شودر تهیه نمایید تا از امکانات ویژه این شرکت نیز بهره‌مند شوید که یکی از این امکانات گارانتی 6 ساله محصولات شودر می‌باشد.

 

علاوه برتمامی مزایای شیر آب چشمی که به آن اشاره کردیم شیرآلات شودر دارای مزایای منحصربه فردی هستند که می‌توانید با مراجعه به صفحه محصولات و یا از طریق تماس با کارشناسان شودر از مزایای ویژه این شیرآلات مطلع شوید.

منتشر شده در تاریخ 1400/03/10

نظر خود را ثبت کنیدمطالب مرتبط

blog

مشاهده آرشیو