آموزش صفر تا صد تعمیر شیرآلات اهرمی

Summary : آیا تا به حال با مشکل چکه‌کردن شیرآلات اهرمی در خانه خود مواجه شده‌اید؟ صدای قطرات آب در سکوت شب، هدر رفتن آب و پرداخت هزینه‌های اضافی، می‌تواند طاقت‌فرسا باشد. اما نگران نباشید! با کمی دانش و ابزار مناسب، می‌توانید خودتان به تعمیر شیرآلات اهرمی خود بپردازید و در هزینه‌های خود صرفه‌جویی کنید. در این مقاله، شما را با آموزش تعمیر شیر اهرمی آشنا خواهیم کرد.
 آیا تا به حال با مشکل چکه‌کردن شیرآلات اهرمی در خانه خود مواجه شده‌اید؟ صدای قطرات آب در سکوت شب، هدر رفتن آب و پرداخت هزینه‌های اضافی، می‌تواند طاقت‌فرسا باشد. اما نگران نباشید! با کمی دانش و ابزار مناسب، می‌توانید خودتان به تعمیر شیرآلات اهرمی خود بپردازید و در هزینه‌های خود صرفه‌جویی کنید. در این مقاله، شما را با آموزش تعمیر شیر اهرمی آشنا خواهیم کرد. 
 

تعمیر کارتریج شیر اهرمی

کارتریج شیر اهرمی، عنصری حیاتی در عملکرد این نوع شیرآلات است. این قطعه که به عنوان مغذی شیر نیز شناخته می‌شود، نقشی کلیدی در کنترل دبی (میزان خروجی آب) و دمای آب ایفا می‌کند. با هر بار باز و بسته‌شدن شیر، کارتریج به کار می‌افتد و وظایف خود را به انجام می‌رساند.

 مشکلات رایج شیرآلات اهرمی، مانند چکه‌کردن از کف شیر یا زیر دسته اهرمی، غالباً ریشه در اشکالات کارتریج دارند. این قطعه پیچیده، با وجود ظرافت، وظایف مهمی را بر عهده دارد و در صورت بروز مشکل، عملکرد صحیح شیر را مختل می‌کند.
 
 تعمیر کارتریج شیر اهرمی در منزل، به دلیل ساختار پیچیده این قطعه، غیرممکن است. در واقع، آب‌بندی کارتریج، نقشی اساسی در عملکرد آن دارد و در صورت نقص در این بخش، تعمیر کارآمدی نخواهد داشت. راه حل نهایی در مواجهه با مشکلات کارتریج، تعویض آن است.

تعمیر سفت‌شدن شیر اهرمی

تجربه ناخوشایند سفت‌شدن شیر اهرمی، مشکلی رایج است که می‌تواند در هر منزلی رخ دهد. حرکت دشوار دسته اهرمی، نه تنها آزاردهنده است، بلکه می‌تواند به مرور زمان به شیرآلات ساختمانی آسیب برساند. 
اما در اغلب موارد، مشکل از سفت بودن بیش از حد مهره کارتریج است. این مهره که در زیر قالپاق تعبیه شده، وظیفه تنظیم فشار بر روی کارتریج و در نتیجه، تعیین میزان آزادی عمل حرکت سرامیک‌های کف آن را بر عهده دارد. سفت‌شدن بیش از حد مهره، فشار مضاعفی بر سرامیک‌ها وارد کرده و حرکت روان آنها را مختل می‌کند که به نوبه خود، منجر به سفت‌شدن دسته اهرمی می‌شود.
 خبر خوب این است که شما می‌توانید با اتکا به ابزار مناسب و دنبال‌کردن آموزش تعمیر شیر اهرمی، به راحتی مشکل سفت‌شدن شیر اهرمی را در منزل حل کنید.
 

مراحل رفع مشکل


 • قطع‌کردن آب: قبل از شروع هر گونه تعمیراتی، شیرفلکه آب را ببندید.

 • باز کردن دسته اهرمی: با استفاده از آچارآلن، پیچ زیر دسته اهرمی را باز کنید و دسته را به آرامی به سمت بالا بکشید تا جدا شود.

 • محل قرارگیری مهره کارتریج: قالپاق را از جای خود خارج کنید. مهره کارتریج در زیر قالپاق قابل مشاهده است.

 • تنظیم مهره کارتریج: با استفاده از آچار فرانسه، مهره کارتریج را به اندازه لازم شل کنید. دقت کنید که شل کردن بیش از حد مهره، می‌تواند منجر به شل شدن دسته اهرمی و نشت آب شود.

 • بستن دسته اهرمی: قالپاق و دسته اهرمی را در جای خود قرار دهید و پیچ زیر دسته را با آچارآلن ببندید.

 • وصل کردن آب: شیرفلکه آب را باز کنید و شیر آب را امتحان کنید.
 

تعمیر هرز شدن شیر آب

 حرکت بیش از حد روان و غیرقابل‌کنترل دسته اهرمی، می‌تواند به مرور زمان به شیرآلات ساختمانی آسیب برساند. علت اصلی هرز شدن شیر آب، شل شدن مهره کارتریج است. این مهره که در زیر قالپاق تعبیه شده، وظیفه تنظیم فشار بر روی کارتریج و در نتیجه، تعیین میزان اصطکاک و چسبندگی سرامیک‌های کف آن را بر عهده دارد. شل شدن بیش از حد مهره، فشار بر سرامیک‌ها را کم کرده و اصطکاک بین آنها را به حدی کاهش می‌دهد که به راحتی روی هم لغزیده و شیر به طور خودکار بسته می‌شود.
 
مراحل رفع این مشکل همانند موارد قبل است فقط تنها در مرحله تنظیم مهره کارتریج باید آن را به اندازه لازم سفت کنید. دقت کنید که سفت کردن بیش از حد مهره، می‌تواند منجر به سفت‌شدن دسته اهرمی و سخت شدن باز و بسته کردن آن می‌شود.

تعمیر کمبود یا قطع شدن جریان آب در شیر اهرمی

علت اصلی این مشکل، انسداد مسیر آب توسط ذرات معلق مانند شن و ماسه، رسوبات و جرم است. این ذرات می‌توانند در نقاط مختلف مسیر آب، از جمله: پرلاتور، توری کارتریج و توری شیر پیسوار جمع شده و جریان آب را به طور کامل یا جزئی مسدود کنند.

 راه حل

 • بررسی و تمیز کردن پرلاتور: پرلاتور قطعه‌ای کوچک در سر شیر است که وظیفه تنظیم و پخش جریان آب را بر عهده دارد. با باز کردن پرلاتور و تمیز کردن آن با برس و محلول آب و سرکه، می‌توانید ذرات معلق را از بین برده و جریان آب را به حالت عادی بازگردانید.
 
• بررسی و تمیز کردن توری شیر پیسوار:
شیر پیسوار، شیر کوچکی است که در زیر سینک یا کاسه روشویی قرار دارد و وظیفه قطع و وصل جریان آب را بر عهده دارد. توری این شیر می‌تواند محل تجمع ذرات معلق باشد. با باز کردن شیر پیسوار و تمیز کردن توری آن، می‌توانید مشکل را حل کنید.
 
• بررسی و تمیز کردن توری کارتریج:
کارتریج، قلب تپنده شیر اهرمی است و وظیفه تنظیم دما و جریان آب را بر عهده دارد. توری کارتریج نیز می‌تواند محل تجمع ذرات معلق باشد. برای دسترسی به کارتریج، باید پیچ دسته اهرمی را باز کنید و دسته و قالپاق را بلند کنید. سپس توری کارتریج را بررسی و تمیز کنید.
 

سرد و گرم شدن ناگهانی آب

علت اصلی این مشکل، اتصال اشتباه شلنگ‌های پیسوار به ورودی آب سرد و گرم شیرآلات است. در این حالت، آب گرم به جای خروجی آب گرم، از خروجی آب سرد و برعکس خارج می‌شود.

 راه حل

 • بررسی و تصحیح اتصالات: برای حل این مشکل، باید اتصالات شلنگ‌های پیسوار را بررسی کنید. خروجی لوله آب سرد را به ورودی آب سرد و خروجی لوله آب گرم را به ورودی آب گرم در شیرآلات ساختمانی متصل کنید.

با مطالعه این مقاله و به کارگیری نکات ذکر شده، می‌توانید بطور کلی آگاهی خود را در زمینه تعمیر شیرآلات اهرمی افزایش داده و در صورت بروز مشکل، اقدامات لازم را برای حل آن انجام دهید.


سخن پایانی

در این مقاله شما را با آموزش تعمیر شیر اهرمی آشنا کردیم. حال می‌توانید به راحتی مشکلات ذکر شده را در منزل حل نمایید.