شیرآلات چشمی، محافظ مصرف آب

خلاصه :تحقیقا نشان داده است که استفاده از ابزار و تجهیزات مناسب می‌تواند در کاهش مصرف آب موثر باشد و این تلاش و حرکت جمعی می‌تواند برای ذخیره ی آب برای آیندگان و جلوگیری از ایجاد بحران آب قدم موثری باشد.

انتخاب شیرآلات یکی از انتخاب‌های مهم برای تجهیز آشپزخانه، سرویس بهداشتی و حمام هر ساختمانی است. بسیاری از افراد گمان می‌کنند در هنگام انتخاب و خرید شیرآلات بهداشتی فقط لازم است به زیبایی محصول توجه کنند اما همانقدر که زیبایی و جذابیت محصول مهم است، کارایی آن نیز باید مورد توجه شما قرار گیرد. یک شیر آب خیلی زیبا که باعث هدر رفتن آب می‌شود و یا کارایی خوبی ندارد، محصولی که خیلی زود خراب شده و هر روز شما را درگیر تعمیرکار و مواردی از این دست می‌کند قطعا باید از لیست انتخاب‌های شما خارج شود. زیبایی محصول مهم است اما کارایی مناسب آن است که درابتدا باید به آن توجه شود.

یکی از دغدغه‌های انسان امروز صرفه‌جویی درمصرف آب است. نوع شیرآلات انتخابی و مصرفی شما در میزان آب مصرفی، تاثیر بسیار زیادی دارد و به راحتی می‌تواند باعث افزایش یا کاهش هدر رفت آب شود. این تفاوت چشمگیر پیش از این در شیرآلات اهرمی و شیرآلات کلاسیک رخ داده است. هدر رفت آب در استفاده از شیرآلات کلاسیک خیلی بیشتر از شیرآلات اهرمی است و شیرآلات بهداشتی اهرمی کمک کرده تا با یک حرکت و در زمان کمتر جریان آب قطع و وصل شود و آب کمتری مصرف شود.

شیرآلات اتوماتیک یا چشمی

یکی از تجهیزاتی که می‌تواند موجب کاهش مصرف آب شود شیرآلات چشمی هستند. شیرآلات اتوماتیک یا چشمی را می‌توان نسل جدید شیرآلات دانست که فوائد و کارایی‌های مختلفی دارد.

شیرآلات چشمی در هر محل و مکانی کارایی دارد اما در برخی موقعیت‌ها استفاده از این نوع شیرآلات می‌تواند تاثیر چشم گیرتری داشته باشد. برای مثال سرویس های بهداشتی عمومی، مدارس، بیمارستان و پارک و ... محل‌هایی هستند که امکان باز ماندن شیرآب در آن‌ها بیشتر است و همین امر می‌تواند سبب از بین رفتن آب و هدر رفتن آن شود. اما درصورت استفاده از انواع شیرآلات چشمی می‌توان اقدام موثری در مقابل هدر رفتن آب انجام داد. درحقیقت در محل‌هایی که کنترل مصرف آب و همچنین نظارت بر باز و بسته ماندن شیرآلات سخت‌تر است استفاده از این نوع شیرآلات عملا کارایی بیشتری خواهد داشت.

یکی دیگر از دلایل استفاده از شیرآلات چشمی را می‌توان زیبایی و سادگی آنها دانست. این نوع شیرآلات به دلیل زیبایی بصری که با خود به همراه دارند یک گزینه‌ی مناسب به حساب می‌آیند. مخصوصا این مدل شیرآلات برای فضاهای شلوغ یا مکان‌هایی که باید دکوراسیون ساده‌تری داشته باشند می‌تواند مناسب باشند.

 

نحوه کار شیرآلات چشمی

شیرآلات چشمی، دارای سنسورهایی هستند که نزدیک شدن و قرار گرفتن اشیاء و اجسام مختلف زیر قسمت آبریز شیر آب را متوجه می‌شوند و در این لحظه آب جریان می‌یابد و در انتها با دور شدن دست یا اشیاء از چشمی و حسگر جریان آب به طور خودکار قطع می‌گردد. یکی از مواردی که سطح کیفیت این نوع از شیرآلات بهداشتی را مشخص می‌کند میزان حساسیت این حسگر است.

حسگر و چشمی این محصول باید از سطح حساسیت خوبی برخوردار باشد و باعث قطع و وصل جریان آب در کمترین زمان و با بالاترین سرعت شود. عموما شیرآلات چشمی با باتری کار می‌کنند و مصرف انرژی آنچنانی نخواهند داشت.

 

مزایای استفاده از شیرآلات چشمی

شیرآلات چشمی علاوه براینکه باعث کاهش مصرف آب می‌شوند می‌توانند کارایی‌ها و ارزش افزوده‌های دیگری نیز داشته باشند.

کاهش امکان انتقال آلودگی

شیرآلات مختلف مخصوصا شیرآلاتی که در محل‌های عمومی قرار دارند می‌توانند یکی از راه‌های انتقال آلودگی و بیماری باشند. به دلیل اینکه افراد مختلف این تجهیزات را لمس می‌کنند، شیرآلات می‌توانند محل تجمع آلودگی و منشا بیماری شوند. شیرآلات چشمی سطح تماس افراد مختلف با شیرآلات را کاهش می‌دهند و همین می‌تواند احتمال انتقال آلودگی‌ها را تا حد چشمگیری کم کند.

خرابی کمتر

یکی از بخش‌های شیرآلات که به دلیل استفاده زیاد، بیشتر دچار خرابی می‌شوند اهرم قطع و وصل آب است. در شیرآلات چشمی به دلیل عدم وجود این قطعه به شکل سنتی متعاقبا مشکل خرابی آن نیز وجود نخواهد داشت و از دردسرهای مربوط به این بخش راحت خواهید بود.

 
در انتخاب هر نوع از شیرآلات بهداشتی باید دقت و توجه لازم را داشته باشید. نوع شیرآلات، کارایی آنها و تناسب محصول و نیاز، کیفیت و ساخت و .... همه و همه درکنار هم هستند که باعث می‌شوند محصول نهایی و انتخابی شما محصولی باشد که تا سال‌ها شما را از تعمیر، تعویض و صرف وقت و هزینه برای شیرآلات بهداشتی بی‌نیاز کند.

 
 
منتشر شده در تاریخ 1399/10/27

نظر خود را ثبت کنیدمطالب مرتبط

blog

مشاهده آرشیو