یک روش ساده برای تمیز کردن رسوب شیرآلات

خلاصه :روش ها و محصولات خانگی و یا صنعتی مختلفی برای پاک کردن رسوب شیرآلات وجود دارند و با چند ماده و روش ساده مثل استفاده از محلول سرکه می توان به راحتی ظاهر شیرآلات را مثل روز اول براق و تمیز کرد.

شیرآلات در بسیاری از بخش­های خانه نقشی پررنگ و مهم دارند. شاید شما زمان و هزینه­ ی بسیاری صرف کنید تا شیرآلاتی زیبا و باکیفیت خریداری کنید تا در سرویس بهداشتی، حمام یا آشپزخانه از آنها استفاده کنید. اما نکته­ ی مهم بعد از انتخاب درست و خرید این محصول حفظ و نگهداری از آن است. شما باید بتوانید به خوبی شفافیت شیرآلات را حفظ کنید، از ایجاد رسوب بر روی شیرآلات جلوگیری کرده و یا به خوبی این رسوب را پاک کنید. روش­ ها و محصولات خانگی و یا صنعتی مختلفی برای پاک کردن رسوب شیرآلات وجود دارند و با چند ماده و روش ساده می­ توان به راحتی ظاهر شیرآلات را مثل روز اول براق و تمیز کرد.
مراقب باشید استفاده از محصولات غیر استاندارد و نامناسب می ­تواند صدمات جبران ناپذیری ایجاد کرده و شیرآلات را خراب کند.

دلایل ایجاد روسوب شیرآلات

مواد معدنی و آهک موجود در آب می­ تواند باعث ایجاد لکه ­های مختلف و انواع رسوبات بر سطح شیرآلات شوند و اگر از ایجاد این رسوبات جلوگیری و یا در مراحل اولیه اقدام به برطرف کردن آن نشود این رسوبات می­ توانند برای انواع شیرآلات مشکل ساز باشند.

چرا باید از ایجاد رسوب بر روی شیرآلات جلوگیری کرد؟

همانطور که پیش از این گفته شد اولین دلیل، امکان ایجاد مشکل در کارکرد درست شیرآلات است. وجود رسوب شیرآلات می­ تواند باعث از بین رفتن کارکرد نرم شیرآلات اهرمی شده و حتی مانع کامل بسته شدن شیر هم می­ شود. باکتری­ هایی که در این فضا جمع می­ شوند می ­توانند به یک عامل بیماری ­زا تبدیل شوند.

از طرفی دیگر وجود رسوبات شیرآلات خود باعث ازبین رفتن زیبایی ظاهری می­ شود و هرچقدر که برای تمیز شدن شیرآلات آشپزخانه، شیرآلات حمام و سرویس بهداشتی تلاش شود باز هم نتیجه ­ی نهایی حس تمیزی را القا نمی­ کند.

بنابراین یا باید برای جلوگیری از این مشکلات، شیرآلات را به خوبی و به کمک ابزار و روش­های مناسب و درست تمیز کنید تا رسوبات شیرآلات کاملا پاک شوند و یا نباید از ابتدای امر اجازه دهید که شیرآلات درگیر رسوبات و مسائلی از این دست شوند.

 

یک روش خانگی برای رسوب زدایی شیرآلات

برخلاف تصور بعضی افراد که پاک کردن شیرآلات به محلول ­ها و شوینده ­های بسیار قوی احتیاج دارد، شما با روش­ های بسیار ساده می­ توانید اقدام به رسوب زدایی شیرآلات کنید. حتی بعضی اوقات استفاده از محصولات شیمیایی قوی باعث می­ شوند تا شیرآلات آشپزخانه یا سرویس بهداشتی کاملا سیاه شوند و ظاهر زیبای خود را از دست بدهند. پس باید در این مرحله خیلی مراقب باشید.

سرکه یک راه حل در دسترس

سرکه یکی از در دسترس­ ترین مواد مناسب برای رسوب زدایی شیرآلات است. این ماده در بیشتر خانه ­ها پیدا می ­شود و استفاده از آن به راحتی امکانپذیر است. علاوه ­براین استفاده از سرکه به منظور ازبین بردن رسوب شیرآلات برای خود شما هم کم خطرتر است و به محیط زیست هم آسیب وارد نمی­ شود و قیمت مناسبی دارد.

اگر آب لوله­ کشی منطقه زندگی شما اصطلاحا سنگین یا سخت باشد شیرآلات سرویس بهداشتی، حمام و آشپزخانه ی شما بیشتر احتیاج به رسوب زدایی دارند و یادگرفتن روش های خانگی رسوب زدایی شیرآلات برای شما از واجبات است.

مراحل از بین بردن جرم شیرآلات با سرکه :

ابتدا چند برگه دستمال کاغذی یا دستمال پارچه ­ای نخی و سبک را به محلول آب و سرکه آغشته کنید. سپس این دستمال را روی تمام بخش های شیر قرار دهید و اجازه دهید برای مدتی دستمال­ ها در همین حالت بمانند پس از 15 دقیقه می­ توانید دستمال ­ها را از روی شیرآلات برداشته و سطح شیر را با یک دستمال مرطوب تمیز کنید و یا با آب، باقی­مانده­ ی رسوب و سرکه را پاک کنید.

در حالتی که رسوبات مانع خروج یکنواخت آب شده باشد، می­ توانید بخش­های قابل جدا شدن شیرآلات را جدا کرده و آنها را برای 15 دقیقه در محلول آب و سرکه قرار دهید. سپس این بخش­ها را آب بکشید و دوباره سرجای خود نصب کنید.

مراقب باشید اگر به سرکه حساسیت دارید از دستکش استفاده کنید و بوی ناشی از سرکه را نفس نکشید تا به شما آسیب نرسد. مراقب شیرآلات رنگی و واکنش های احتمالی شیرآلات باشید و پیش از استفاده از سرکه مطمئن شوید که این محلول به شیرآلات شما صدمه نمی زنند.

به همین راحتی می­ توانید در سریع­ترین زمان ممکن و به راحتی شیرآلات آشپزخانه و سرویس بهداشتی را مثل روز اول برق بیندازید.

منتشر شده در تاریخ 1399/05/29

نظرات | نظر خود را ثبت کنید

نظر خود را ثبت کنید