راه های جلوگیری از هدر رفتن آب

خلاصه :آب به راحتی در دسترس افراد مختلف نیست و صرفه جویی در مصرف آب از موارد مهمی است که باید مورد توجه قرار گیرد.

آب شیرین تصفیه شده و قابل آشامیدنی که این روزها مصرف می­کنیم حاصل صرف زمان، انرژی و هزینه­ ی بسیاری است. علاوه بر تمام این موارد این مایه ­ی حیات ارزشمند به راحتی در دسترس افراد مختلف در سرار دنیا نیست و صرفه جویی در مصرف آب از موارد مهمی است که باید مورد توجه قرار گیرد. بخشی از هدر رفت آب آشامیدنی در منازل ما اتفاق می ­افتد. بی دقتی در مصرف آب زمانی که مشغول شستشوی ظروف هستیم، هنگام مسواک زدن و یا حتی استفاده از شیرآلات نامناسب می تواند باعث هدر رفتن آب شود.

شاید با رعایت جزئیات کوچک و ظریفی بتوان از هدر رفتن آب تصفیه شده جلوگیری کرد، چون جزئیات مهم است.

جلوگیری از هدر رفتن آب تصفیه شده در روزهای کرونایی

این روزها که همه­ ی مردم دنیا درگیر ویروس کرونا هستند و بیش از هر زمانی نیاز به آب، شستشو و نظافت داریم ارزش و اهمیت آب را بهتر درک می­کنیم. اما در مقابل همین روزها شاید میزان آب بیشتری به هدر برود و باید تا دیر نشده از این اتفاق جلوگیری شود. یکی از توصیه­ های مهم سازمان بهداشت جهانی شستشوی دست­ ها 20 تا 40 ثانیه است. روشن است باز ماندن شیر آب در این 40 ثانیه چیزی به جز هدر رفتن آب در منازل را درپی ندارد. استفاده از شیرآلات چشمی یکی از راه­هایی است که می­ تواند به شما کمک بسیاری کند، در استفاده از شیرآلات چشمی شیرآب به هیچ عنوان بی دلیل باز نمی­ ماند و به شما در صرفه­ جویی در مصرف آب کمک بسیاری می­ کند.

 

شیرهای آبی که چکه می­ کنند را تعمیر یا تعویض کنید

جالب است بدانید یک از دلایل مهم در هدر رفتن آب تصفیه شده شیرهای آبی هستند که مشکل دارند. این خرابی می­ تواند به دلیل قدیمی بودن شیرآلات، استاندارد نبودن آنها، نصب نادرست و مواردی از این دست باشد. در مرحله­ ی اول، استفاده از شیرآلات باکیفیت کمک بزرگی به جلوگیری از به هدر رفتن آب می­ کند.

اگر یکی از شیرهای آب در خانه­ی شما چکه می­ کند به این معناست که روزانه 7 لیتر آب هدر می ­رود. پس رسیدگی و تعمیر شیرآلات خراب اهمیتی بیش­تر از آنچه فکر می­ کنید دارد.

یکی از قطعاتی که در انواع شیرآلات مرغوب و باکیفیت وجود دارد و می­ تواند مانع از هدر رفتن آب در منازل شود کارتریج است. این قطعه در عین­ حال که مانع از چکه کردن آب می­ شود می ­تواند جریان آب خروجی از شیر را کنترل کند و باعث حرکت بدون مشکل و روان اهرم شیرآلات شود. برای اینکه با نوع عملکرد و کارایی ­های کارتریج در شیرآلات بیشتر آشنا شوید می­ توانید به مقاله کارتریج چیست مراجعه کنید.

در مرحله­ ی بعد شیرآلات مرغوب می­ توانند باعث شود تا مصرف آب نیز کنترل شود برای مثال وجود پرلاتور در قسمت آبریز شیرآلات می­تواند تا 40 درصد به صرفه جویی در مصرف آب کمک کند. برای اینکه به طور کامل متوجه شوید پرلاتور چگونه و به چه روشی بدون تلاش و زحمت اضافه باعث کاهش مصرف آب می­شود به مقاله­ ی مربوط به پرلاتور مراجعه کنید.

دقت به مصرف آب در زمان کارهای روزانه

همه­ ی ما درطول روز به دفعات به آب احتیاج داریم و شاید خودمان هم ندانیم چقدر استفاده از آب برایمان ضروری و مهم است. همین عدم توجه به اهمیت وجود آب باعث می­ شود تا در هنگام کارهای روزانه همچون استحمام، مسواک زدن، شستشوی ظروف و ... به میزان مصرف آب توجه کافی نداشته باشیم. برای جلوگیری از هدر رفتن آب در منازل هنگام استحمام می­ توان از سردوش­ های کاهش دهنده مصرف آب استفاده کرد. شیرآلات موجود در حمام باید از کیفیت لازم برخوردار باشند تا باعث صرفه جویی در مصرف آب شوند.

چند نکته ی کوتاه اما مهم در جلوگیری از هدر رفتن آب

  1. به کودکان از سنین پایین اهمیت آب را توضیح دهید و راه های جلوگیری از هدر رفتن آب را آموزش دهید.
  2. زمان دوش گرفتن خود را کنترل کنید.
  3. هنگام شستشو ظروف، دست و لباس و یا مسواک زدن شیر آب را بی وقفه باز نگذارید.
  4. اتصالات، شیرها و ... را مرتبا کنترل کنید تا نشتی و خرابی نداشته باشند.
  5. تمام شیرآلات را به ابزارهای کاهش دهنده­ ی مصرف آب مجهز کنید و یا از شیرآلات دارای این تجهیزات استفاده کنید.
  6. از آب شرب برای آب کردن یخ مواد غذایی استفاده نکنید.
  7. برای نوشیدن آب سرد از یخ یا آب سرد شده در یخچال استفاده کنید و شیر آب را برای سرد شدن آب باز نگذارید.
منتشر شده در تاریخ 1399/05/28

نظرات | نظر خود را ثبت کنید

نظر خود را ثبت کنید