انواع شیرآلات آشپزخانه

خلاصه :این روزها که داشتن یک آشپزخانه ی شیک و زیبا مهم و ضروری شده است و دکوراسیون آشپزخانه مورد توجه قرار می گیرد انتخاب شیرآلات آشپزخانه ای که علاوه بر کارایی خوب و مناسب زیبا هم باشد دارای اهمیت است.

شاید در نگاه اول به نظر برسد که شیرآلات آشپزخانه فقط و فقط وظیفه ­ی تامین آب برای آشپزخانه را برعهده دارند اما پر واضح است که با گذر زمان تامین آب در آشپزخانه به فقط بخشی از وظایف شیرآلات آشپزخانه تبدیل شد. این روزها که داشتن یک آشپزخانه ی شیک و زیبا مهم و ضروری شده است و دکوراسیون آشپزخانه مورد توجه قرار می­گیرد انتخاب شیرآلات آشپزخانه ­ای که علاوه بر کارایی خوب و مناسب زیبا هم باشد دارای اهمیت است.

با وجود چنین نیازی در بازار تولیدکنندگان مختلف شیرآلات در تمام دنیا به دنبال تولید محصول متنوع و جذابی هستند تا بخشی از نیاز بازار هدف را برطرف سازند و نظرها را به سمت خود جلب کنند.

روشن است که شیرآلات نقش مهم و ویژه ­ای در زیبایی و نمای آشپزخانه شما دارند. همچنین در هنگام انتخاب و خرید شیرآلات آشپزخانه باید از تناسب انتخابتان با سبک خانه و آشپزخانه خود مطمئن شوید تا نتیجه ­ای مطلوب و مناسب حاصل شود.

انواع شیرآلات آشپزخانه براساس ظاهر و نوع کارایی خود توسط تولیدکنندگان به بازار عرضه می ­شوند.

انواع شیرآلات آشپزخانه

یکی از تفاوت های انواع شیرآلات آشپزخانه با دیگر انواع شیرآلات ارتفاع آن­ها است. بلندتر بودن ارتفاع این نوع شیرآلات به این دلیل است ظروف با اندازه­ ی مختلف در سینک آشپزخانه به راحتی شسته شوند. اگر شیرآلات آشپزخانه کوتاه و نامناسب باشند کارایی لازم را ندارد و چیزی جز مزاحمت هنگام کار ایجاد نمی­ کنند.

در روزگانی که کمک به راحت ­تر و سریع تر انجام شدن کارها یک مزیت رقابتی محسوب می­ شود، هر عاملی که موجب کندی کار بشود مورد توجه است، ارتفاع شیرآلات یکی از همان عوامل است.

یکی از انواع دسته­ بندی­ های شیرآلات آشپزخانه براساس نوع اتصال آنها است. گروهی از شیرآلات آشپزخانه به طور مستقیم به سینک وصل می­ شوند و در مقابل هستند شیرآلاتی که که به پیشخوان و یا دیوار آشپزخانه متصل می­ گردند.

درحقیقت این میزان تنوع اتصال شیرآلات باعث می­ شود تا سلیقه ­های مختلف و طرفداران دکوراسیون­ های متفاوت نیز راضی باشند.

تنوع در جنس شیرآلات آشپزخانه

یکی دیگر از انواع دسته بندی­ های شیرآلات، دسته­ بندی براساس جنس محصول است. جنس همه­ ی شیرآلات برنج و سرب خشک است و با مواد مختلفی روکش می­ شوند.
همانطور که گفته شد ماده اولیه سازنده شیرآلات عموما یکسان است اما روکش و آبکاری آن می ­تواند متفاوت باشد و همین باعث ایجاد تفاوت در انواع شیر آلات آشپزخانه شود. جنس آبکاری شیرآلات، کیفیت آبکاری و نوع لعاب و حتی رنگ آن از جمله دلایلی است که باعث تنوع در گروه شیرآلات آشپزخانه می ­شوند.

شیرآلات با دستگیره ­های متفاوت

از جمله موارد دیگری که می­ تواند باعث تنوع این محصول شود دستگیره­ ی آن است. انواع شیرآلات در دسته ­بندی­ های دو دستگیره، تک دستگیره، بدون دستگیره و چشمی تولید و به بازار عرضه شده ­اند. صنعت شیرآلات مثل هر صنعت دیگری رفته رفته رشد کرده و محصولات به روزتری به بازار عرضه شده است.

اگر به خاطر بیاورید شاید تا 15 یا 20 سال پیش در اکثر آشپزخانه ها شیرآلات با دو دستگیره وجود داشت و کمتر آشپزخانه ­ای به شیرآلات با دستگیره ­ی اهرمی مجهز بود اما در حال حاضر انواع متنوعی از شیرآلات با دستگیره اهرمی در آشپزخانه ­های شما وجود دارند.

باید هنگام خرید شیرآلات آشپزخانه به نکات مختلفی توجه کنید برای مثال اینکه شیرآلاتی که خریداری می ­کنید برای سینک یک لگنه است و یا دولگنه، فضای لازم برای شیرآلات انتخابی شما در آشپزخانه وجود دارد یا خیر و ...

دسته بندی براساس ساختار

بعضی از شیر آلات آشپزخانه، شلینگ دار هستند که اصطلاحا به این مدل و ساختار شاوری می­ گویند. این نوع شیرآلات، کمک بسیاری به راحت­ تر شستن سینک و هدایت آب روی آن می­ کند و عموما ارتفاع بیشتری به نسبت شیرآلات آشپزخانه معمولی دارند. در مقابل انواع دیگر شیر آلات آشپزخانه علم متحرکی ندارند و دارای ساختار ثابتی هستند.

کارتریج و مغزی شیرآلات

بسیاری از شما در هنگام خرید شیرآلات فقط به مشخصات ظاهری آنها توجه می­ کنید اما خوب است بدانید از جمله بخش ­های بسیار مهم در ساختار شیرآلات قطعات داخلی آن مثل کارتریج و مغزی هستند، که وظایف مهمی را بر دوش دارند. لازم است پیش از اقدام به خرید شیرآلات راجع به قطعات به کار رفته در آن تحقیق کنید. زیرا اگر این قطعات از کیفیت کافی برخوردار نباشند، خیلی زود شیرآلات شما دچار مشکل نشستی آب، ناتوانی در کنترل شدت آب خروجی و .... می ­شوند.

بنابراین اگر فقط به ظاهر شیرآلات توجه کنید و به نوع ساخت و قطعات سازنده ­ی آن بی­توجه باشید، پس از مدتی شیرآلات زیبایی دارید که همیشه چکه می­ کنند، آب به خوبی از شیر خارج نمی­ شود و دائما با مشکل پاشیدن آب درگیرید و ... .

اما تحقیق و بررسی و سپس اقدام به انتخاب و خرید شیرآلات آشپزخانه به شما کمک می­کند محصولی زیبا و به روز و درعین حال با کیفیت خریداری کنید و از دردسرهای احتمالی داشتن شیرآلات بی­ کیفیت در امان باشید.

لازم است بدانید صنعت شیرآلات در کشور ما پیشرفت­ های چشم­گیری داشته و لازم نیست در بازار شیرآلات به دنبال محصولات خارجی باشید، زیرا نمونه ­های ایرانی بسیار قوی و توانمندی در بازار ایران وجود دارند که هم از نظر زیبایی ظاهر و هم کارایی و همچنین از لحاظ قیمت می­ توانند به عنوان لیدر بازار قد علم کنند.

منتشر شده در تاریخ 1399/06/16

نظرات | نظر خود را ثبت کنید

نظر خود را ثبت کنید